Wykonawca przedłużenia ulicy Wierzbowej wybrany

17-02-2017, 09:50

16 lutego podpisana została umowa z Przedsiębiorstwem Robót  Drogowych Lubartów S.A. (wykonawcą drogi łączącej ulicę Wierzbową z Pasternikiem) oraz wprowadzenie firmy na teren budowy.

Jeśli pogoda nie będzie przeszkadzała prace nad rozbudową ulicy rozpoczną się w marcu. Koszt inwestycji to 4,2 mln złotych. Prace objęte zostaną 6-letnią gwarancją.

Jak zapowiadał burmistrz będzie to rozwiązanie docelowe, a nie prowizorka w postaci utwardzenia wydeptu jak to niektórzy chcieli. Na prowizorki i bylejakość nas nie stać.

To największa tegoroczna inwestycja. Dzięki jej realizacji skomunikowane zostaną ze sobą osiedle Bobrowniki i Pasternik. Remont i budowa blisko dwóch kilometrów drogi została doceniona i zostanie dofinansowana z programu rozwoju dróg lokalnych.

Powstanie droga o długości 1895 m, która połączy osiedle Bobrowniki z Pasternikiem. Nowa droga będzie się składać z dwóch odcinków:
• odcinek 1 o długości 1219 m od pętli autobusowej przy ulicy Wierzbowej do ulicy Wyszyńskiego
• odcinek 2 o długości 676 m od ulicy Krasnystawskiej do ulicy Przemysłowej.

Obydwa odcinki zostaną ze sobą połączone przez rondo na skrzyżowaniu ulicy Krasnystawkiej z Wyszyńskiego, które zostanie wykonane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Przy drodze zostanie wybudowany chodnik o długości 2249 m i ścieżka rowerowa o długości 1836 m. Na całej długości droga będzie oświetlona.

Jest także dobra informacja dla mieszkańców ulicy Wierzbowej. W bezpośrednim sąsiedztwie ich bloków powstaną 132 miejsca postojowe. W rejonie szkoły przy ul. Jaśminowej powstaną 2 zatoki autobusowe. Z przystanku do szkoły będzie można przejść nowym chodnikiem o długości 72 m. Przy szpitalu powstanie pętla autobusowa z przystankiem, dzięki czemu zostaną stworzone warunki dla dojazdu autobusów bezpośrednio do szpitala. Z przystanku do szpitala będzie prowadził nowy chodnik. Od strony Bobrowników do szpitala będzie można dojechać dzięki drodze dojazdowej. Poprawi ona dostęp mieszkańcom i służbom ratunkowym, a jednocześnie będzie drogą ewakuacyjną szpitala. Na całej długości droga będzie odwadniana poprzez wybudowaną kanalizację deszczową.

Wybudowane przy drodze chodniki i ścieżki rowerowe połączą się w jeden system z chodnikami i ścieżkami wybudowanymi w poprzednich latach przy ul. Wyszyńskiego oraz przy szpitalu. Ostatecznie i w cywilizowany sposób zostanie rozwiązany „problem ścieżki do szpitala”.

Jednym z celów inwestycji jest poprawa dostępności szpitala dla mieszkańców i służb ratunkowych. Nowa droga od strony wschodniej udostępni komunikacyjnie budynek szpitala, oddział ratunkowy i lądowisko śmigłowców dla mieszkańców Łęcznej oraz służb ratunkowych i porządkowych. Będzie jednocześnie drogą ewakuacyjną szpitala.

Nowa inwestycja promuje także rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników drogi. W okolicy Zespołu Szkół nr 2 zostanie wybudowane przejście wyniesione dla pieszych oraz ustawione aktywne oznakowanie przejścia. Przy „Stokrotce” zaplanowano budowę oświetlonego przejścia dla pieszych.

Jest to już czwarta inwestycja drogowa dofinansowana z programu rozwoju dróg lokalnych. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest podpisanie umowy z Wojewodą Lubelskim, ukończenie inwestycji w terminie i jej prawidłowe rozliczenie.

Zakończenie budowy zaplanowano w listopadzie 2017 r.

Dane urzędu

GMINA ŁĘCZNA
URZĄD MIEJSKI W ŁĘCZNEJ
21-010 Łęczna, pl. Kościuszki 5
tel. 81-53-58-600
fax: 81-752-02-42
e-mail:

NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
Elektroniczna Skrzynka Podawcza