Dodano: 2006-11-10 00:00:00

Cmentarz na miarę XXI wieku

Architekci - Stanisław Lichota z Lublina, Tomasz Lichota z Warszawy i Piotr Lichota z Wrocławia, nie mają wątpliwości, że cmentarz to obiekt ważny dla krajobrazu przestrzennego i kulturowego miasta. I właśnie pod tym kątem prowadzone są prace projektowe. Na razie przedstawiono dwa warianty koncepcyjne, na bazie których zostanie opracowany projekt.

- Intensywnie pracujemy nad tymi wariantami, konsultując i udoskonalając przedstawione dokumenty - mówi burmistrz Teodor Kosiarski. - Obiekt w obydwu wersjach prezentuje się na miarę tego stulecia.

Architekci zaprojektowali wyraźny podział na strefy „profanum” i „sacrum”. Ta pierwsza obejmuje pomieszczenia biurowe, techniczne oraz służące przygotowaniu ceremonii pogrzebowej. Strefę „sacrum” stanowi kaplica cmentarna.
- Jej ascetyczne wnętrze to subtelna gra kontrastu ciemnych ścian oraz jasnej podłogi i sufitu odbijających światło sączące się z naświetli naw bocznych i znad wejścia - wyjaśnia Stanisław Lichota.

Obiekt będzie użytkowany przez około 100 lat, przez następne kilkaset będzie miejscem nostalgicznych odwiedzin i wspomnień. Lokalizacja na terenie Podzamcza u zbiegu drogi na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i drogi w Starej Wsi to lokalizacja w miejscu ważnym historycznie - w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego kompleksu parkowego i zamkowego.
Elementem założenia będzie dom pogrzebowy z salą pożegnań, ceremonii oraz zapleczem dla obsługi ceremonii i użytkowania cmentarza.

W wariancie pierwszym koncepcji poszukuje się form bardziej monumentalnych i być może wyraźniej inspirowanych daleką przeszłością architektury o podobnym przeznaczeniu.
- Układ urbanistyczny założenia poprzez swoją zamkniętą formę z dziedzińcem wejściowym za murem cmentarnym służy też budowaniu założonego nastroju - zaznaczają architekci.

W wariancie drugim przeważa poszukiwanie odpowiedniego nastroju poprzez zastosowanie form modernistycznych na bazie swobodnego rzutu i odpowiednio skomponowanych elementów budujących bramę cmentarną, której jednym z elementów jest dom pogrzebowy z bryłą dominującą sali ceremonii i dzwonnicy.

- Cmentarz powinien zapewnić miejsca grzebalne do końca 2100 roku - ocenia burmistrz Kosiarski. - Planowane jest wydzielenie kolumbarium dla tych, którzy zechcą kremować zwłoki. Prace zostaną podzielone na kilka etapów, żeby nie blokować terenu rolniczego, a budowa nowego cmentarza ruszy w przyszłym roku.
Źródło: Łęczyński Tygodnik Powiatowy, nr 46
Foto: Pracownia Architektury i Urbanistyki "DOM i OGRÓD" z Lublina

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij