Dodano: 2010-05-19 00:00:00

Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS

Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Łęcznej . informuje, iż w bieżącym roku kontynuowana jest kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do kobiet ciężarnych i planujących macierzyństwo „Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS”.  Kampania  rozpoczęła się w 2007 roku, natomiast w roku 2009 została wznowiona. Ambasadorką Kampanii została polska siatkarka – Pani Małgorzata Glinka.

Głównym celem kampanii jest zachęcenie kobiet planujących macierzyństwo i oczekujących dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku obecności zakażenia wirusem HIV. Takie badanie może uchronić poczęte dziecko przed zakażeniem w przypadku, gdy zakażona jest matka.
 
W Polsce od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca 2008 roku wykryto zakażenie HIV u ponad 12 068 osób, odnotowano 2189 zachorowań na AIDS, 962 chorych zmarło.  Każdego roku wykrywa się w Polsce około 750 do 800 nowych zakażeń – czyli każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupie wiekowej od 18 do 39 lat.

Liczba kobiet zakażonych HIV na świecie rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u jej dziecka.

Według szacunków UNAIDS na świecie żyje ok. 2,2 mln. dzieci zakażonych HIV. Co minutę z powodu AIDS umiera 1 dziecko, każdego roku ok. 0,5 miliona. Od początku epidemii HIV w naszym kraju zarejestrowano ok. 150 zakażeń u dzieci,  90% z nich uległo infekcji na drodze transmisji wertykalnej (z matki na dziecko).

Zakażenie HIV u dziecka ma znacznie szybszy postęp, większe jest ryzyko rozwoju AIDS i śmierci w porównaniu z dorosłymi. Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV …wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa. Niestety w wielu przypadkach badanie to nie jest proponowane kobietom, pomimo iż takie uchybienie może zostać potraktowane jako błąd w sztuce lekarskiej. Jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, które wykonują badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga on nawet 98%.

Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 1%.
Wiedza o zakażeniu ciężarnej ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania działań zapobiegających zakażeniu dziecka.
Zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz nie karmienie piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia.

Dlatego: Bądź odpowiedzialna, zrób test! Daj szansę swojemu dziecku...... nie daj szansy AIDS. Im wcześniej zrobisz test na obecność wirusa HIV tym większe masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij