11 grudnia obchodziliśmy w gimnazjum coroczne święto – Dzień Patrona. Nasz Patron – Profesor Jan Samsonowicz nierozerwalnie związany jest z górnictwem i kopalnią węgla kamiennego.
To dzięki Jego badaniom i pracom naukowym na terenie Lubelszczyzny powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego, a wkrótce też mogą powstać następne…. To dzięki nauce i Profesorowi rozwija się miasto, a rodzice naszych uczniów mają miejsca pracy i poczucie stabilizacji zawodowej. Ten związek Profesora z historią Łęcznej staramy się co roku podkreślać i uświadamiać młodzieży znaczenie rozwoju górnictwa dla naszego regionu.
W tym roku na uroczystość Dnia Patrona został zaproszony Burmistrz Łęcznej - Pan Teodor Kosiarski, przez lata naczelny inżynier w Kopalni „Bogdanka” oraz Pan Tadeusz Janik – geolog, wieloletni pracownik kopalni. Niecodzienni goście opowiedzieli gimnazjalistom o historii i specyfice kopalni, złożach węgla znajdujących się na naszych terenach oraz szansach i zagrożeniach związanych z wydobyciem tego surowca. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda praca geologa w kopalni, jak wytycza się podziemne chodniki oraz jak można zdobyć wykształcenie w tym zawodzie. Mogli też zarazić się pasją, bo obaj panowie wielkim zaangażowaniem mówili o swojej pracy. Wypowiedzi gości zostały zilustrowane prezentacją multimedialną oraz dwoma filmami przedstawiającymi historię oraz dzień dzisiejszy kopalni.
Następnie zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie udali się do pracowni przedmiotowych: fizycznej, chemicznej, biologicznej i geograficznej na pokazy doświadczeń i prezentacje, których tematem przewodnim był węgiel. Węgiel jako pierwiastek chemiczny, niezastąpione źródło energii, podstawowy budulec organizmów, surowiec do produkcji, paliwo – tak przedstawili nasze „podziemne złoto” uczniowie pod kierunkiem nauczycielki chemii - p. Agnieszki Osowskiej, biologii - p. Jadwigi Gomułki, geografii - p.Alicji Jarszak oraz nauczyciela fizyki - p.Wincentego Jedlikowskiego. Prezentowane doświadczenia, pokazy i filmy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy ze skupieniem uczestniczyli we wszystkich prezentacjach.
Na wyróżnienie zasługują gimnazjaliści, którzy pod kierunkiem nauczycieli te prezentacje przygotowali. Byli to:
• W pracowni chemicznej : Natalia Kowaluk, Kasia Mazurkiewicz, Daria Ustrzycka, Patrycja Powęzka, Maja Olender, Weronika Brzezińska z II c oraz Ania Kolbus i Kamila Krępacka z II a.
• W pracowni fizycznej : Ernest Wiczołek, Patryk Małyska i Paweł Jaszczuk z III e.
• W pracowni biologicznej: Patrycja Sowa, Patrycja Stafijowska, Andżelika Paśnik, Zosia Stefańczyk z III c.
• W pracowni geograficznej : Kamila Czyżak, Ola Marcyniuk, Klaudia Ciepłowska, Weronika Wójcik, Adrianna Duda, Aleksandra Jóźwik, Szymon Budzyła, Filip Drożynski i Eliza Respond z II a.
Trochę szkoda, że badania PISA zostały zakończone - po takim dniu wyniki gimnazjalistów byłyby jeszcze lepsze…
Źródło: Gimnazjum nr 2