Dodano: 2020-03-18 12:07:31

Fake newsy. Ceny śmieci bez zmian

Fake newsy. Ceny śmieci bez zmian

W najbliższy wtorek odbędzie się  sesja Rady Miejskiej w Łęcznej. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, podobnie jak w innych miastach, sesja odbędzie bez udziału publiczności. Na sali obrad będą jedynie radni, Burmistrz i niezbędni pracownicy Urzędu. Obrady będą jak zwykle transmitowane i każdy chętny będzie mógł oglądać transmisję. Przedmiotem sesji są niezbędne zmiany w budżecie i wieloletnim planie finansowym, zatwierdzenie pomocy finansowej dla Powiatu Łęczyńskiego (na przebudowę drogi powiatowej w Witaniowie) oraz dwie uchwały dotyczące opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Uchwały dotyczące opłat za odpady związane są z koniecznością dostosowania lokalnych przepisów do obowiązujących ustaw. Właśnie w związku z tymi uchwałami pojawiają się w przestrzeni publicznej kłamstwa i manipulacje, które mają wprowadzić mieszkańców w błąd. Padają zarzuty, że wprowadza się podwyżkę opłat i że Burmistrz wprowadza odpowiedzialność zbiorową.

Nowe przepisy ustawowe wprowadzone przez Sejm RP nie pozwalają zadeklarować braku segregacji odpadów i nakazują wprowadzenie stawki podwyższonej (od dwu do czterokrotności stawki podstawowej) dla mieszkańców niezbierających odpady selektywnie. Burmistrz zaproponował najniższą stawkę podwyższoną 34 zł, co stanowi dwukrotność stawki podstawowej. Każdy wie jak wcześniej wyglądała segregacja w blokach. Całe szczęście spółdzielnie wykonały bardzo wiele pracy, żeby przygotować miejsca zbiórki odpadów a mieszkańcy coraz lepiej potrafią segregować odpady. W przypadków budynków wielomieszkaniowych odpowiedzialność zbiorowa była, jest i będzie. Jest to zupełnie niezależne od Burmistrza czy zarządców nieruchomości.

Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski jasno stwierdził, że będzie dążył do utrzymania dotychczasowej stawki opłaty i będzie wspierał spółdzielnie w działaniach na rzecz poprawy jakości segregacji odpadów. Do tej pory nie stosowano wobec spółdzielni  stawki za śmieci niesegregowane, chociaż cały czas były do tego podstawy. To się nie zmienia. Cały czas pracujemy nad poprawą segregacji, a karanie jest ostatecznością, do której nigdy nie powinno dojść.

Łęczna jest jedną z ostatnich gmin, która dostosowuje swoje przepisy do obowiązujących ustaw. W ogromnej większości miast podwyższone opłaty funkcjonują od dłuższego czasu. W Świdniku podwyższona opłata 50 zł wprowadzona została 9 grudnia 2019 r., w Lubartowie 56,1 zł - 18 grudnia, w Chełmie 43,6 zł - 30 grudnia, w Janowie Lubelskim 50 zł - 15 stycznia b.r.

Z ogromnym zdziwieniem należy przyjmować apel radnego Mariusza Fijałkowskiego, od niedawna wiceprzewodniczącego klubu PiS w Radzie, o niewprowadzanie podwyższonych opłat i odpowiedzialności zbiorowej. Tani populizm i demagogia to słaba broń służąca pozyskaniu poklasku wprowadzanych w błąd mieszkańców. Może warto bliżej poznać wprowadzone przez większość sejmową przepisy ustawowe i przestać się już kompromitować. Nowa funkcja i posiadane tytuły chyba tego by wymagały.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij