Dodano: 2020-03-25 10:02:42

Ile za śmieci zapłacą łęcznianie? - wyjaśniamy

Ile za śmieci zapłacą łęcznianie? - wyjaśniamy

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Łęcznej radni przyjęli między innymi uchwałę dotyczącą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wbrew publikowanym i powtarzanym kłamstwom podjęta uchwała nie wprowadza żadnych podwyżek. Mieszkańcy nadal będą płacić 17zł za śmieci segregowane.

Samą modyfikację przepisów wymusiła przyjęta przez obecną większość sejmową ustawa, która zniosła możliwość zbierania odpadów komunalnych bez segregacji i wprowadziła nowy rodzaj opłaty dla mieszkańców niezbierających odpady selektywnie. Tym bardziej dziwi zachowanie wiceprzewodniczącego klubu PIS w Radzie Miejskiej. Ta nowa opłata została w ustawie nazwana „opłatą podwyższoną”.

Konieczność dostosowania lokalnych przepisów do obowiązujących ustaw, a więc realizację przez Radę Miejską swoich obowiązków ustawowych próbuje być wykorzystana przez kłamców i demagogów do ataków na burmistrza i radnych. Przez pojawienie się w uchwale zapisu „opłata podwyższona” wynosząca dwukrotność stawiki bazowej, okłamują mieszkańców, że opłaty za odpady w Łęcznej zostaną tą zmianą automatycznie i powszechnie podwyższane.

Informujemy:

- stawka za odbiór odpadów pozostaje na niezmienionym poziomie (17 zł od osoby). Posiadacze Karty Dużej Rodziny w dalszym ciągu mogą uzyskać częściowe zwolnienie z opłat (30%) i nic w tej sprawie się nie zmieniło.

- wszystkie deklaracje złożone przez osoby segregujące odpady zachowują moc. Mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych kroków.

- mieszkańcy, którzy dotychczas deklarowali, że nie będą segregowali odpadów będą wzywani do złożenia nowych deklaracji, ponieważ nowe przepisy ustawowe nie dopuszczają zbiorki odpadów niesegregowanych.

Przed Łęczną wiele innych miast dostosowało swoje przepisy do wymagań ustawowych. Większość kilka miesięcy wcześniej.

Przypominamy, że Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski jasno stwierdził, że będzie dążył do utrzymania jak najdłużej dotychczasowej stawki opłaty i będzie wspierał spółdzielnie w działaniach na rzecz poprawy jakości segregacji odpadów. W tym roku, w odróżnieniu do wielu miast które podnosiły ceny, stawka pozostała na poziomie 17 zł od osoby. Mamy nadzieję, że mieszkańcy deklarujący dotychczas brak segregacji odpadów dostosują się do nowych wymogów zbiórki selektywnej. Jest to działanie w interesie zbiorowym mieszkańców naszej gminy.

Można odnieść wrażenie, że efekty dotychczas podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości segregacji odpadów są bardzo nie po myśli niektórych osób, kierujących się zasadą im gorzej tym lepiej. Stąd kwestionowanie sensu organizowania spotkań spółdzielni, PGKiM z Burmistrzem i radnymi. Prawda jest taka, że spółdzielnie wykonały bardzo wiele pracy, żeby przygotować miejsca zbiórki odpadów, a mieszkańcy coraz lepiej potrafią je segregować.
Na pewno jest jeszcze do zrobienia wiele, ale wprowadzona „opłata podwyższona” jest ostatecznością, do której, przy wspólnym zaangażowaniu w prawidłowe działanie systemu, nigdy nie powinno dojść.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij