Dodano: 2021-02-28 10:49:41

Inwestujemy miliony w Stare Miasto. Zobacz jak bardzo się zmienia

Inwestujemy miliony w Stare Miasto. Zobacz jak bardzo się zmienia

Właśnie została otwarta kładka prowadząca na Stare Miasto. Niektórzy kwestionują sensowność tej inwestycji. W naszym tekście przeczytacie, co tak naprawdę na starówce się dzieje.

Stare Miasto w Łęcznej odzyskuje blask. Gmina Łęczna pozyskuje miliony złotych rozwijając tę nieco zapomnianą część Łęcznej.

Na pierwszy etap rewitalizacji otrzymaliśmy 6,55 mln zł dofinansowania. Poza remontem kamienicy mieszkaniowo-usługowej odnowiono Rynek I i III, rząd stanu cywilnego, wybudowano kanalizację deszczową, wymieniono sieci wodociągowe, a termomodernizacja objęła, aż 5 budynków wielorodzinnych.

W międzyczasie w trzech etapach zmodernizowano i odtworzono park Podzamcze, a zrujnowany spichlerz zamieniono na nowoczesne centrum społeczne w którym mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy. Gmina uzyskała na to kolejne ponad 9 mln zł dofinansowania.

Teraz ponownie przyszedł czas na Stare Miasto, place i uliczki, których nie udało się zrewitalizować za pierwszym razem. Na mocy decyzji Rady Miejskiej w Łęcznej z 2017 roku oraz bardzo szerokich konsultacji społecznych w 2019 roku rozpoczęto prace.

Na początek wybudowano nową sieć kanalizacji sanitarnej i sieć wodociągową. Rozpoczęto budowę kamienicy przy Rynku II, w której znajdzie się Centrum Działań Społecznych i 12 mieszkań, a także wybudowano kładkę nad Ulicą Lubelską.  W dalszym etapie prace obejmą Rynek II który zmieni oblicze. Pod kładką nad ul. Lubelską pojawi się skwer. Wymienione zostanie oświetlenie, a remont obejmie wszystkie ulice i chodniki w obszarze rewitalizacji. Będzie pięknie! Zakończenie wszystkich robót w drugim etapie rewitalizacji zaplanowano na listopad 2022 roku. Na tą część rewitalizacji urząd pozyskał kolejne dofinansowanie w wysokości prawie 12 milionów zł!

Sama udostępniona teraz kładka to dla Gminy jedynie koszt 640 tysięcy złotych, bo pozostałe 1,4 mln pochodzi ze środków zewnętrznych, których nie można było wykorzystać inaczej. Jak opisaliśmy wyżej jest ona elementem większej całości, a jej realizacja wynikała ze składanych w czasie konsultacji propozycji mieszkańców. Dzięki niej połączono Stare Miasto z osiedlem. Do szkół i przedszkoli rodzice mogą maszerować bezpieczniej przemieszczając się nad drogą wojewódzką.

Nieodległa przyszłość

Planowana jest rewitalizacja doliny rzeki Świnki wraz z ulicą Lubelską. Przy ujściu Świnki do Wieprza powstanie przystań kajakowa i miejsca do łowienia ryb, a także wiaty odpoczynkowe, parking, miejsce na ognisko. Zaplanowano schody z Rynku III żeby skrócić drogę nad rzekę.

Żeby połączyć Stare Miasto z parkiem Podzamcze planuje się kładkę nad Świnką przy przystani kajakowej.  Na rewitalizację doliny Świnki wraz z cała infrastrukturą w tym kładką przez Świnkę Gmina Łęczna złożyła dwa wnioski o dofinansowanie, które są obecnie na etapie oceny.
 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij