Aktualizacja:
Budki pojawią się wcześniej niż zaplanowano. W chwili obecnej trwa montaż ostatnich sztuk. Po prawej zdjęcia z tego przedsięwzięcia.
--
W przyszłym tygodniu na zlecenie ratusza na wieży Ochotniczej Straży Pożarnej zamontowane zostaną budki dla jerzyków. Łęczna chce być miastem przyjaznym dla ptaków, a przy okazji w ekologiczny sposób walczyć z komarami i innymi owadami.
Miejsce zawieszenia 55 budek wybrane zostało nieprzypadkowo. Chodziło o wysoki punkt z którego jerzyki, ptaki spokrewnione z kolibrami, będą mogły swobodnie wyfrunąć. Małe, ale bardzo żarłoczne zwierzęta większość życia spędzają w locie. Żywią się w szczególności drobnymi latającymi owadami. Jerzyki to jedne z najszybszych ptaków na świecie i bez problemu w poszukiwaniu pokarmu są w stanie przelecieć dziesiątki kilometrów.
Kształt budek, ich rozmieszczenie, data montażu, lokalizacja oraz wysokość na jakiej zostaną zamontowane były konsultowane z ornitologiem. Jerzyki gniazdują kolonialnie i takie warunki zostaną dla nich w najbliższych dniach stworzone.
To nie pierwsze działania gminy, która jest przyjazna ptakom i innym owadożercom. W trakcie termomodernizacji Przedszkola nr 4 w 2014 roku, oraz Gimnazjum nr 1 w 2015 roku, montowano budki dla jerzyków, wróbli, kawek, sowy pójdźki, a także schrony dla nietoperzy. Znajdują się one na kominach, elewacji i drzewach wokół wspomnianych budynków oświatowych. Również w tym przypadku prace wykonywane były pod nadzorem fachowców. Efekty są zadowalające, a znaczna część „domków” została zasiedlona przez ptaki.
Efekty są zadowalające. Jerzyki i nietoperze zjadają owady, zaś żyjąca w mieście sowa codziennie łapie gryzonie. Często myszy i szczury, które dla mieszkańców blokowisk są szkodnikami. W ten sposób obie strony są zadowolone.
Również w grudniu wydrukowanych zostanie 1500 książeczek - kolorowanek z przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci. Będą zawierać sylwetki 16 ptaków występujących na terenie naszej gminy i w jej pobliżu. Na stronach kolorowanki znajdą się m.in. bocian, gil, jemiołuszka, sikorka, sowa, sójka, szczygieł, rudzik, żuraw, zimorodek.
Akcja „zapraszamy ptaki do Łęcznej” będzie również kontynuowana w przyszłym roku.