Dodano: 2008-12-21 00:00:00

Kampania Kochasz dzieci, nie pal śmieci

Kampania Kochasz dzieci, nie pal śmieci

Fundacja Ekologiczna ARKA prowadzi kampanię pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Palenie śmieci w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Grozi za to grzywna w wysokości 5 000 zł.

Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci. Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
• pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
• tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt
• tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

A i to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.
W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadki chorób nowotworowych, niestety już u dzieci - alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz pediatra.
Gdy strażnicy stwierdzą, iż palone są śmieci mogą nałożyć mandat 100 złotych – wyjaśnia Andrzej Grzegorzek, Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej – ale dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych.
Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy
– wyjaśnia Krzysztof Kaśków, kominiarz – dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia.

Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Kampanię wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Więcej informacji:
Fundacja ARKA
skr. poczt. 525, 43–301 Bielsko-Biała
fundacjaarka@fundacjaarka.pl
www.FundacjaArka.pl
Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Partnerem kampanii są obecnie urzędy gmin: Baborów, Barlinek, Bartoszyce, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bolesław, Brenna, Brodnica, Brzeziny, Brzozów, Buk, Bukowno, Bydgoszcz, Bytów, Ciasna, Ciechanów, Czechowice-Dziedzice, Jelenia Góra, Lublin, Łęczna, Łęka Opatowska, Łomża, Łódź, Nowa Sól, Mrozy, Opole, Ostrów Wielkopolski, Pabianice, Pakosław, Piła, Poznań, Pniewy, Prażmów, Radlin, Rokiciny, Rydułtowy, Skała, Słubice, Skórcz, Stryszów, Szczebrzeszyn, Szubin, Świętajno, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wołomin, Wrocław, Zabrze, Żmigród, Żnin, Żyrardów oraz firmy Admit, Remondis i PKP Przewozy Regionalne.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij