Dodano: 2012-12-27 00:00:00

Koncert fortepianowy i wystawa w muzeum. 29 grudnia 18.00

Koncert fortepianowy i wystawa w muzeum.  29 grudnia 18.00
Muzeum Regionalne w Łęcznej serdecznie zaprasza na koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu pianisty Andrzeja Bereżyńskiego (Niemcy) oraz otwarcie wystawy pt. Ręką artysty i etnografa…, prezentującej tradycje kultury ludowej Łęcznej i regionu oraz Lubelszczyzny.

Impreza kulturalna rozpocznie się w siedzibie Muzeum przy ul. Bożniczej 17 - 29 grudnia (sobota) o godz. 18.00

W programie koncertu m.in. utwory Fryderyka Chopina.
Artysta urodzony w Lublinie, jest wychowankiem Lubelskiej Szkoły Muzycznej. Ukończył studia pianistyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w kl. Prof. J. Ekiera, a następnie klasę solistyczną w Hannoverskiej Hochschule für Musik u. Thetater w kl. Prof. B. Eberta. Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Salerno –Włochy, laureatem drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im J. Brahmsa w Hamburgu.
Po studiach dyrygentury w Akademii Muzycznej w Katowicach w kl. Prof. J.W. Hawela kontynuował naukę w Bundesakademi w Trossingen, uczestniczył także w kursach mistrzowskich: W. Hügler – Szwajcaria, G. Hurst – Anglia, P. Barbakoff – Niemcy.

Współpracował z Lubelską Filharmonią Kameralną. Z zespołem tym dokonał pierwszego polskiego nagrania Serenady „Gran Partita” Mozarta.
Jako pianista kameralista i dyrygent występował w większości krajów europejskich.

Nagrywał dla rozgłośni radiowych w Niemczech NDR i WDR, Telewizji Rosyjskiej i Polskiego Radia. Jest założycielem Residenz – Orchester Celle. Obecnie jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem Filharmonii Kameralnej im. J. Haydna.Koncert zakończy wspólne kolędowanie z udziałem lubelskiej artystki Marioli Zagojskiej (sopran).

Wystawa pt. Ręką artysty i etnografa…, prezentuje tradycje kultury ludowej Łęcznej i regionu oraz Lubelszczyzny.
Na wystawie wyeksponowane zostaną m.in.:
- barwne rysunki i akwarele figur oraz krzyży przydrożnych z Łęcznej i regionu (lata 20. XIX w.) - autorstwa Henryka Zwolakiewicza – lubelskiego malarza, grafika, bibliofila i etnografa;
- ikonografie przedstawiające sceny ze słynnych łęczyńskich jarmarków (w tym reprodukcja obrazu J.P. Norblina Foire de Leczna z 1803 roku);
- czarno-białe fotografie z okresu międzywojennego autorstwa Wiktora Ziółkowskiego – lubelskiego Don Kichota, artysty-grafika i badacza kultury ludowej, obrazujące m.in.: zmierzch łęczyńskich jarmarków, charakterystyczną dla miasta architekturę drewnianą (domy zajezdne – domy „hotele”, domy z podcieniami).

Zaprezentowane zostaną także akwarele autorstwa lubelskiego artysty Bartłomieja Michałowskiego, przybliżające pejzaż i koloryt jarmarcznego miasteczka nad Wieprzem w czasie targów.

Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentacja wybranych muzealiów etnograficznych m.in. unikatowej kolekcji kropielniczek, jak i wyrobów ceramicznych, będących dziełem lokalnych garncarzy.

Scenariusz i aranżacja wystawy: Anetta Chrzanowska
Współfinansowanie wystawy: Gmina Łęczna

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij