Dodano: 2022-05-23 08:18:02

Konferencja -dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej

Konferencja -dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej

13 maja w Centrum Kultury w Łęcznej odbywała się konferencja naukowo metodyczna „Dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej”.

Organizatorem konferencji było Przedszkole Publiczne Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, specjaliści, nauczyciele ze szkół i przedszkoli z powiatu łęczyńskiego. Celem Konferencji było pogłębienie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FAS oraz budowanie systemu wsparcia.

FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to najcięższe zaburzenie neurorozwojowe związane z używaniem alkoholu w ciąży. Alkohol to substancja chemiczna, która ma określony toksyczny wpływ na bardzo wrażliwy organizm rozwijającego się dziecka. Dzieci z FAS charakteryzują zmiany w budowie twarzoczaszki: np. brak rynienki podnosowej, wąska górna warga, szeroka nasada nosa. Dzieci urodzone z tym syndromem mogą mieć uszkodzenia organów wewnętrznych np. wady serca, nerek. Największym uszkodzeniem związanym z działaniem alkoholu podlega mózg. Z tego powodu u dzieci z FAS obserwujemy kłopoty z nauką, zapamiętywaniem czy funkcjonowaniem społecznym.

Pamiętajmy: Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

Konferencję prowadzili  psycholog i psychoterapeuta dr Elżbieta Trubiłowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Ewelina Drzał lekarz psychiatra pracujący w Regionalnym Ośrodku Diagnozy i Terapii w Lublinie oraz Marcin Machowski Psycholog, terapeuta SI, wykładowca w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Łęcznej Pana Leszka Włodarskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.

Patronat medialny Wspólnota Łęczyńska oraz Radio Lublin.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom merytoryczny wystąpień oraz organizację konferencji.

Zadanie zrealizowano w ramach środków pozyskanych z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zdjęcia - Konferencja -dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij