W czwartek 20 marca odbyła się w Łęcznej konferencja otwierająca projekt pn. „Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu”. Jest to projekt partnerski realizowany wspólnie przez Gminę Łęczna i Miasto Kowel na Ukrainie, w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.
Gospodarzami wydarzenia byli Pan Leszek Włodarski – Burmistrz Łęcznej oraz Bartłomiej Zwolakiewicz – Zastępca Burmistrza. Łęczyński samorząd reprezentowali także radni Rady Miejskiej w Łęcznej wraz z przewodniczącym Krzysztofem Matczukiem, a także przedstawiciele placówek edukacyjnych i kulturalnych. Konferencję prowadził autor i koordynator projektu Tomasz Błaszczyk.
Wśród gości zaproszonych na konferencję znaleźli się także:
Instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska na konferencji reprezentowali:
Oczywiście nie mogło zabraknąć naszych gości z Ukrainy, z którymi wspólnie realizujemy nasz projekt. Na czele kilkunastoosobowej delegacji Miasta Kowel stał Taras Yakovlev – Pierwszy Zastępca Mera Miasta Kowel.
Po oficjalnym powitaniu głos zabrała Pani Magdalena Fotek-Kułak, która złożyła gratulacje autorom projektu i życzyła pomyślnej realizacji. Do gratulacji dołączył Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego Michał Woźniak, a następnie potwierdził zgodność projektu z kierunkami rozwoju Powiatu łęczyńskiego.
Konferencję rozpoczął autor i koordynator projektu Tomasz Błaszczyk, który przedstawił historię współpracy pomiędzy Łęczną i Miastem Kowel, a następnie zapoznał obecnych na sali z założeniami i celami projektu „Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu”.
Następnie głos zabrał Pan Taras Yakovlev, który zaprezentował plany Miasta Kowel w zakresie rewitalizacji zielonej infrastruktury. Koncentrują się na nadaniu lub przywróceniu utraconych funkcji rekreacyjnych miejskim terenom zielonym oraz terenom nad rzeką Turia. Nasi partnerzy zaplanowali urządzenie terenów nadrzecznych, nasadzenia dużych drzew i krzewów, stworzenie zielonych stref relaksu, montaż elementów małej architektury (lampy, ławeczki, kosze na śmieci, stojaki na rowery), budowę ścieżek dla pieszych, budowę parkingów rowerowych, budowę monitoringu. Przedstawił także podstawowe informacje o Kowlu - naszym mieście partnerskim.
Przed przerwą kawową zaprezentowali się przedstawiciele Przedszkola Publicznego Nr 1 w Łęcznej, które jest jednym z realizatorów działań w projekcie. Pani Dyrektor Katarzyna Gańska oraz Pani Anna Mokijewska - Sadło przedstawiły prezentację multimedialną pt. Ochrona klimatu i bioróżnorodności w placówkach oświatowych na przykładzie Przedszkola Publicznego Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej”.
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny „Wyzwania w zakresie zmian klimatycznych i ochrony klimatu – rola zielonej infrastruktury i bioróżnorodności”. Prowadzący konferencję Tomasz Błaszczyk zaprosił do uczestnictwa w panelu obecnych na sali przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Poleskiego Parku Narodowego oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, którzy podczas krótkiej dyskusji podzielili się z zebranymi opiniami na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i związanych z tym czekających nas wyzwań oraz możliwych sposobów zapobiegania.
W konferencji otwierającej projekt, która odbyła się w Centrum Kultury w Łęcznej uczestniczyło prawie 60 osób reprezentujących różne instytucje oraz środowiska zaangażowanych w proces planowania, przygotowania, oceny i realizacji projektu, w tym nasi partnerzy z Ukrainy.
Wizyta delegacji z Kowla zakończyła się 21 marca. Tego dnia odbyło się spotkanie roboczo-konsultacyjne partnerów oraz wizyta na terenach planowanych inwestycji w Łęcznej.
Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00
e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP /y5j80b3hn1/skrytka