Dodano: 2010-04-29 00:00:00

Kościuszko jak nowy

Kościuszko jak nowy
Trwają prace renowacyjne przy pomniku Tadeusza Kościuszki znajdującego się przed ratuszem.

Postawiony w roku 1918 roku cokół nabiera nowego blasku. Stary zszarzały piaskowiec odzyskuje swój pierwotny jasny kolor. Prace wykonują Pracownie Konserwacji Zabytków, firma która remontowała również Urząd Miejski.

Według tradycji przekazywanej w Łęcznej, Kościuszko miał gościć na jednym z jarmarków. Nie znajduje to bezpośredniego potwierdzenia w źródłach, jednak losy jego splątały się z ziemią lubelską dosyć ściśle i to może wskazywać na prawdziwość tego przekazu.

Tadeusz Kościuszko po powrocie ze stypendium we Francji zamieszkał u wuja w Sławinku pod Lublinem. Jeździł stąd do swoich zamężnych sióstr Anny Estakowej w Dołholisce i Katarzyny Żułkowskiej w Kuzawce pod Słowatyczami. Często odwiedział także Sosnowicę i zakochał się tam w Ludwice Sosnowskiej. Była to miłość nieszczęśliwa, ponieważ rodzice panny nie zgodzili się na małżeństwo córki z ubogim oficerem. Już wtedy ten szlak mógł przebiegać przez Łęczną i być może bohater narodowy przebywał w naszym mieście.  Kościuszko wyjechał następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o niepodległość tego kraju. Po powrocie do kraju 38-letni Kościuszko stał się ziemianinem województwa brzeskiego. Być może wtedy również odwiedzał Łęczną podczas jarmarków.

Sejm Czteroletni zwiększył liczebność armii polskiej do 100 tysięcy osób. Wtedy nominację generalską otrzymał także Kościuszko, który objął komendę nad oddziałami między Wisłą, a Bugiem. W tym czasie wielu wojskowych odwiedzało Łęczna, w celu werbunku i zakupów koni. 11 listopada 1793  Kościuszko spotkał się w Podgórzu pod Krakowem z przedstawicielami sprzysiężenia krajowego, gdzie omawiał plany przebiegu powstania przeciwko okupowanej przez Rosjan ziemi polskiej. Uznano konieczność ustanowienia dyktatury wojskowej i powierzenie jej Kościuszce. 24 marca 1794 roku około godziny 10 na rynku krakowskim pojawił się T. Kościuszko mówiąc "przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego."

Można przypuszczać, że mieszkańcy Łęcznej uczestniczyli w insurekcji kościuszkowskiej na Lubelszczyźnie. Potwierdzeniem tego jest informacja z końca lipca 1794 r. o uczestnikach z Łęcznej, których należy zwolnić z pozostawania na służbie.

Mieszkańcy Łęcznej nie zapomnieli o wielkim bohaterze narodowym. 5 sierpnia 1917 roku Rada Miejska pod przewodnictwem burmistrza Jankowskiego podjęła uchwałę, aby uroczyście obchodzić przypadające w tym roku setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Wtedy pojawił się też pomysł budowy pomnika oraz zmiany nazwy Rynku I na Plac Tadeusza Kościuszki.

Od wielu już lat uroczystości 3-Majowe w Łęcznej kończą się złożeniem przez delegacje wieńców przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Tekst za Merkuriuszem Łęczyńskim.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij