Dodano: 2022-05-23 07:45:35

Kuchnia błotna w Przedszkolu nr 1

Kuchnia błotna w Przedszkolu nr 1

W Przedszkolu Publicznym nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej powstała wyjątkowa kuchnia – Kuchnia Błotna, w której można przygotować prawdziwe cuda: zupę z piasku, rosół z szyszek, placki z błota i mniszka,  jajecznicę z trawy, a na deser babeczki z bzu.

Pomysł stworzenia kuchni błotnej wyszedł ze strony Pani Dyrektor i Rady Rodziców Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej. Projekt i wykonanie Pan Marcin Bochniarz.
Dzisiejsze czasy są pełne pośpiechu, smartfonów, plastikowych zabawek. Łatwo zapomnieć o dawnych zabawach zgodnych z naturą, które wspomagają rozwój dzieci. Chcieliśmy uatrakcyjnić dzieciom pobyt na świeżym powietrzu.

Co daje zabawa w takim miejscu? Mnóstwo doznań, co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. - Garnki wydają różne dźwięki, a produkty których maluchy używają do przyrządzania potraw mają różny zapach i konsystencję. W naszej kuchni można dotykać błota, trawy czy piasku. Jest bieżąca woda. Kuchnia błotna wspomaga motorykę małą, jest świetną zabawą sensoryczną. Kuchnia jest na świeżym powietrzu więc podczas zabawy słychać dźwięki przyrody. W ten sposób stymulowane są wszystkie dziecięce zmysły – mówi dyrektor Katarzyna Gańska.

Kuchnia może również służyć jako narzędzie do nauki matematyki – dzieci poznają jednostki miary, objętości, porównują ciężary, sprawdzają jaka ilość wody potrzebna jest do zupy, a jaka do herbaty. Liczą ile liści klonu, ile szyszek i ile garści piachu będzie trzeba zdobyć do gulaszu wiosennego. Jest to również nauka zabawy i współpracy w grupie – dzieci uczą się komunikacji i postaw społecznych.

Błoto posiada ważne cechy, które kuszą Dzieci – jest brudne i mokre, więc można z niego zbudować i ulepić wszystko, co przyjdzie im do głowy. Wiadomo, że z kuchni błotnej żadne dziecko nie wyjdzie czyste, dlatego już na początku naszej przygody poprosiliśmy rodziców o dodatkowe ubrania na zmianę.
Kuchnia błotna to raj dla dzieci, bo – jak wiadomo nie od dziś – brudne dzieci to szczęśliwe dzieci!

 

Zdjęcia - Kuchnia błotna w Przedszkolu nr 1

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij