Łęczna w rankingu zajęła 51. miejsce z 46 punktami. Dało nam to drugą lokatę spośród gmin województwa lubelskiego - po Nałęczowie, który był 13. z liczbą 52,6 pkt. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
"Chcieliśmy uhonorować te, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego" - piszą autorzy.
Ranking został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym wybrano gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2001 - 2004 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Przeanalizowaliśmy w ten sposób - korzystając z bazy danych Ministerstwa Finansów - wszystkie gminy i miasta. Drugi etap pozwolił na ocenę jakości życia i sposobu zarządzania samorządu.
Przeanalizowano dane w trzech kategoriach samorządów:
- miasta na prawach powiatu,
- pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie,
- gminy wiejskie.
W pierwszym etapie brano pod uwagę dane Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce (bez powiatów i województw). Punktowane były:
- dynamika wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszoną o środki unijne) w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2001 - 2004 (maksymalnie 10 pkt),
- wartość środków unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, które w 2004 roku wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta (7 pkt),
- zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2001 - 2004 (10 pkt),
- nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2001 - 2004 (7 pkt),
- tempo wzrostu dochodów podatkowych (bez podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych) w latach 2001 - 2004 (10 pkt),
- relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2001 - 2004 (6 pkt), - dynamikę wzrostu wydatków ogółem na 1 mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach okresu 2001 - 2004:
- transport i łączność (6 pkt),
- ochrona środowiska (6 pkt).
Następnie wybrano 400 gmin i miast, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W tej grupie znalazło się 40 miast na prawach powiatu, 180 pozostałych miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 180 gmin wiejskich. Do wybranych gmin została rozesłana ankieta. Zawarte w niej pytania miały pomóc w ostatecznym wyborze najlepszych.
W ankiecie pytano o:
- wydatki na realizację kontraktów z organizacjamipozarządowymi w latach 2001 - 2004 (10 pkt),
- średnią liczbę punktów z testu szóstoklasisty w 2004 roku (5 pkt),
- liczbę podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy (5 pkt),
- czy urząd gminy/miasta opracował wieloletnie plany inwestycyjne (5 pkt),
- czy funkcjonuje zgodnie z normą ISO (4 pkt),
- czy ma ocenę ratingową (4 pkt),
- jaka była stopa bezrobocia w latach 2001 - 2004 (5 pkt, pytanie dotyczyło tylko miast).
"Dodatkowo, po dokonaniu ostatecznego wyboru samorządów i ustaleniu ich kolejności w rankingu, zapytaliśmy ministerstwa Finansów oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także regionalne izby obrachunkowe o ewentualne uwagi do wybranych gmin i miast. Chodziło nam o wyeliminowanie tych, które w niewłaściwy sposób prowadzą (lub prowadziły w ostatnich latach) gospodarkę, co mogło mieć negatywny wpływ na ich sytuację" - podkreślają autorzy rankingu.