Dodano: 2021-06-29 10:47:10

Łęczyński Odyniec Kultury przyznany

Łęczyński Odyniec Kultury przyznany

Nagroda Burmistrza Łęcznej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury „Łęczyński Odyniec Kultury” została przyznana Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda przyznana stowarzyszeniu jest wyrazem uznania dla wieloletniej działalności regionalistów.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej powstało w 1975 r.  Od tego czasu realizuje swoje statutowe działania, których głównym celem było i jest  „pogłębianie w społeczeństwie umiłowania miasta i jego okolic przez gromadzenie i szerzenie wiedzy o istniejących tu dawnych tradycjach, zwyczajach, historii..." oraz aktywizowanie społeczeństwa do udziału w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Stowarzyszenie na przestrzeni ponad 40 lat skupiało społeczników, regionalistów, osoby dorosłe i młodzież, którzy realizowali szereg działań na rzecz społeczności lokalnej i ponadlokalnej.

Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw podejmowanych przez Towarzystwo przez ponad 40 lat działalności, ale z ciekawszych warto wymienić:

- cykl wykładów naukowców z UMCS na temat historii miasta (w latach 80. XX w.),

- sesję naukową poświęconą dziejom Łęcznej zorganizowaną w 1984 r.,

- wydanie w formie książkowej publikacji „Łęczna. Studia z dziejów miasta" (pierwsza publikacja naukowa w całości poświęcona historii Łęcznej i okolic, przygotowana m.in. przez naukowców z UMCS.,

- zorganizowanie w 1984 r. wspólnie z ODK i Woj. Towarzystwem Sztuk Pięknych w Lublinie pleneru malarsko-fotograficznego o Łęcznej i LZW,

- wydanie w  1985 r. pierwszego Merkuriusza Łęczyńskiego - wówczas jednodniówki, a z czasem rocznika historyczno-kulturalnego, w roku 2018 ukaże się 31. numer tego rocznika, w którym publikują artykuły naukowcy z lubelskiego, ale i nie tylko, środowiska naukowego.

- organizację corocznego „Turnieju wiedzy o Łęcznej” dla młodzieży z terenu powiatu łęczyńskiego (w roku 2018 odbyła się jego 35. edycja).

- wydanie „Źródeł do dziejów miasta", bibliofilskiej publikacji w estetycznej szacie graficznej, do chwili obecnej ukazało się 11 tomów,

- sprowadzenie do Łęcznej, celem upowszechnienia ponad 2 tyś. egzemplarzy pierwszej książki o Łęcznej, autorstwa Wojciecha Wieczorka „Szkice z prowincji”,

- na okoliczność 35-lecia działalności Towarzystwa w 2010 r. zorganizowało konferencję naukową nt. dziejów łęczyńskiej parafii i wydało publikację „Studia z dziejów parafii pw. św. Marii Magdaleny” pod redakcją Roberta Jopa,

-w sierpniu 2011 r. została uruchomiona strona internetowa Towarzystwa z adresem: www.towarzystwoleczna.pl  na której, poza ogólnymi informacjami dotyczącymi stowarzyszenia i jego działalności, można znaleźć wszystkie wydania Merkuriuszy i większość publikacji (w wersji PDF),

- w 2012 r. w ramach realizacji zadania publicznego Towarzystwo wydało puzzle (w wersji 60 i 240 elementowej) przedstawiające Rynek I w Łęcznej z lat 30. XX wieku.,

- w latach 2012-2014 wydano historyczne kalendarze z archiwalnymi fotografiami na lata 2013 (wraz z kalendarium wydarzeń), 2014 i 2015 (okolicznościowy kalendarz z okazji 40-lecia TPZŁ).

- w roku 2014 wydano książkę dr Moniki Bogusz pt. "Miasto Łęczna w czasach Królestwa Polskiego (1815-1866)".

- od ponad 10 lat prowadzona jest Izba Regionalna, w której zbierane są i nieodpłatnie udostępniane zbiory dotyczące historii Ziemi Łęczyńskiej, jest to jedyna placówka po likwidacji Muzeum Regionalnego w Łęcznej, która zajmuje się archiwizowaniem pamiątek materialnych na terenie miasta Łęczna.  Wśród ponad 3500 eksponatów znajdują się pamiątki po wielokulturowej historii miasta i regionu w tym wiele dokumentów o wartości historycznej, fotografie, grafiki, akwarele i obrazy olejne przedstawiające Łęczną wczoraj i dziś.

Stowarzyszenie zorganizowało wystawy fotograficzne m.in. „Zabytki Łęcznej" (1986 r.), "Łęczyńskie krzoki" (1990 r.), „Od prahistorii do czasów najnowszych" (1992 r.), „Nadwieprzański Park Krajobrazowy w czterech porach roku" (1999 r.), oraz wystawy plenerowe na łęczyńskim rynku „Łęcznianie, Elegancja Francja (2017 r.), wystawę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „2. Eskadra Wywiadowcza 1918-1921 w fotografiach z albumu Feliksa Przystupy ”.

Jednym z przedsięwzięć Towarzystwa było odsłonięcie w 1999 r. na cmentarzu parafialnym w Łęcznej pomnika powstańców styczniowych oraz płyty nagrobnej poświęconej kapitanowi K. Wałoszczukowi.

Staraniem  Zarządu Towarzystwa przy ul. Tysiąclecia wzniesiono pomnik założyciela miasta - Jana Tęczyńskiego, autorstwa łęczyńskiego artysty Stanisława Winiarskiego.

Zasługi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej zostały dostrzeżone przez wiele instytucji szczebla lokalnego i państwowego. Stowarzyszenie jest laureatem m.in.: odznaki „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO”, „Złotego Gryfa” Powiatu Łęczyńskiego w kategorii działalność kulturalna. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał w 2020 r. Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Uhonorowanie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej nagrodą Burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury” stanowi docenienie ponad 45 letniej działalności na rzecz społeczności lokalnej ale też uznanie dla społecznej pracy kilku pokoleń regionalistów.
 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij