Nagroda Burmistrza Łęcznej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury „Łęczyński Odyniec Kultury” została przyznana panu Wacławowi Perzyńskiemu za całokształt jego działalności na rzecz zachowania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego Łęcznej i Ziemi Łęczyńskiej.
Wielki pasjonat historii Łęcznej i regionu, pracujący społecznie w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej nieprzerwanie od 1984 roku. Jest jedną z osób, które w latach 1983-1984 doprowadziły do skutecznego reaktywowania działalności tego stowarzyszenia. W latach 1984-1989, 1989-1994, 2007-2011 piastował w nim funkcję zastępcy prezesa a w kolejnych latach członka Zarządu.
Wieloletni opiekun i społeczny kustosz Izby Regionalnej. Pełni w niej systematyczne dyżury oraz skutecznie prowadzi akcję gromadzenia eksponatów związanych z przeszłością Łęcznej. Wykonuje żmudne prace związane z ich inwentaryzacją, konserwacją i opisem. Nietuzinkowy zbiór ponad 4 tys. eksponatów zgromadzonych w Izbie to niewątpliwie wielka zasługa jej opiekuna. Ponadto jest znakomitym przewodnikiem i popularyzatorem historii miasta, szczególnie podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą, które mają miejsce w Izbie Regionalnej.
Poza gromadzeniem eksponatów, zaaranżował i doprowadził do zorganizowania w Izbie wielu wystaw i ekspozycji m.in.: Mieszkańcy Łęcznej na starych fotografiach, Kamień na kamieniu, Ludowe pasje… rzeźba i malarstwo twórców z powiatu łęczyńskiego, Inspiracje pasje – prace Marii Perzyńskiej-Kusiak, Od pocztówki do e-maila, czyli krótka historia świątecznych życzeń, wzbogacona o pocztówki z wizerunkiem szopek krakowskich pochodzących ze zbiorów laureata.
W latach 80. XX w. aktywnie uczestniczył w akcji Towarzystwa, mającej na celu ratowanie macew dokumentujących wielokulturowość Łęcznej. W 2007 roku podjął ciekawą inicjatywę związaną z inwentaryzacją (jednego z ostatnich) unikatowego, XIX-wiecznego drewnianego domu zajezdnego przy Pl. Kanałowym 26. W ostatnich latach zainicjował cykl Dni Otwartych Izby Regionalnej, które znakomicie popularyzują Izbę wśród mieszkańców Łęcznej a także są atrakcyjnymi lekcjami historii o przeszłości miasta dla młodego pokolenia łęcznian. Był inicjatorem powołania w Towarzystwie Sekcji Archeologicznej, której jest członkiem. Od zarania współpracuje z redakcją Merkuriusza Łęczyńskiego, niemal rokrocznie zamieszczając artykuły popularyzujące materialne dziedzictwo Ziemi Łęczyńskiej.
O przyznanie nagrody panu Wacławowi Perzyńskiemu wnioskowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Złożony wniosek zweryfikowała i zaopiniowała Kapituła nagrody, którą tworzą: przedstawiciel Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Młodzieży Rady Miejskiej, dyrektorzy Centrum Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz laureaci nagrody z lat ubiegłych.
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się dnia 26.05.2017 r. o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Łęcznej. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
DO POBRANIA
zarzadzenie_26_2017.pdf