Dodano: 2020-07-30 13:30:34

Łęczyński Odyniec Kultury za rok 2019 przyznany

Łęczyński Odyniec Kultury za rok 2019 przyznany

Nagroda Burmistrza Łęcznej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury „Łęczyński Odyniec Kultury” została przyznana panu Romanowi Kurzępie - nauczycielowi muzyki, kapelmistrzowi Górniczej Orkiestry Dętej LW „Bogdanka” S.A., kierownikowi Kapeli Podwórkowej „Karbon” - za jego osiągnięcia na niwie upowszechniania muzyki oraz całokształt dokonań w tej dziedzinie twórczości w Łęcznej i regionie.

Roman Kurzępa - absolwent Średniej Szkoły Muzycznej i Studium Nauczycielskiego w Lublinie oraz absolwent Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Kielcach, którą ukończył w 1972 r.  W latach 1976-1977 uczęszczał a następnie ukończył kurs kapelmistrzowski I i II stopnia  w Łodzi. Pracę zawodową podjął w Ognisku Muzycznym przy ZDK w Poniatowej w 1965 r. , gdzie pracował do 1976r. W  latach 1967-1969 pracował także jako nauczyciel wychowania muzycznego w SP i LO w Poniatowej. Prowadził chóry szkolne i zespoły muzyczne w Skokowie i Poniatowej..

W latach 1976-1995 był zatrudniony w Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Lublinie jako  nauczyciel muzyki w Ognisku Muzycznym w Opolu Lubelskim i Nałęczowie (w latach 1980-1985).

W latach 1979 – 1995 był kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP w Opolu Lubelskim.

W 1995 r. podjął współpracę z Górniczą Orkiestrą Dętą KWK „Bogdanka” , najpierw jako członek orkiestry oraz zastępca kapelmistrza. Od 2006 r. jest kapelmistrzem Górniczej Orkiestry Dętej LW „Bogdanka” S.A., którą to funkcję sprawuje nadal. W tym okresie przeprowadził gruntowną przebudowę orkiestry, do składu której wprowadził młodzież z Łęcznej, głównie uczniów szkoły górniczej. Obecnie ponad połowę składu Górniczej Orkiestry Dętej stanowią jego wychowankowie. Dziś trudno sobie wyobrazić w Łęcznej obchody świąt państwowych czy miejskich bez udziału Górniczej Orkiestry Dętej LW „Bogdanka” S.A., która swoją działalnością z powodzeniem kultywuje piękne górnicze tradycje i prezentuje je w całym kraju. W 2006 r. Górnicza Orkiestra Dęta LW „Bogdanka” S.A. pod kierownictwem Romana Kurzępy otrzymała Nagrodę Burmistrza Łęcznej „ Łęczyński Odyniec Kultury”.

W 1997 r. Roman Kurzępa podjął współpracę z Górniczą Kapelą Podwórkową „Karbon” , jako kierownik muzyczny kapeli a w ostatnich latach jako jej kierownik i menager. Jest kompozytorem utworów wykonywanych przez Karbon, kapeli która jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali i konkursów. Kapela Podwórkowa „Karbon” przez wiele lat była gospodarzem i współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej.  W ostatnich latach kapela kierowana przez Romana Kurzępę została laureatem, m.in.  głównej nagrody XX Festiwalu w 2017 r. - Nagrody Burmistrza Łęcznej ufundowanej z okazji jubileuszu 550-lecia miasta Łęczna, Pucharu Prezesa Radia Lublin jako Nagrody Publiczności festiwalu w 2018 r. i Pucharu Prezesa PGKiM za najlepszą piosenkę targową łęczyńskiego festiwalu.

W swojej długoletniej pracy jako wychowawca i nauczyciel muzyki wykształcił setki uczniów a ok. 100 jego wychowanków pracowało bądź pracuje w tym zawodzie. Roman Kurzępa za swoją wieloletnią pracę i działalność był wielokrotnie wyróżniany oraz odznaczany m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym, srebrnym i złotym krzyżem dla zasługi na rzecz OSP.

O przyznanie nagrody panu Romanowi Kurzępie wnioskowało Centrum Kultury w Łęcznej. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się dnia 07.08.2020 r. w siedzibie Centrum, jednak ze względu na wciąż obowiązujący stan epidemii będzie miało kameralny charakter.

Lauretowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij