Dodano: 2016-01-04 00:00:00

Merkuriusz Łęczyński na 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej

Merkuriusz Łęczyński na 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej

Niedawno w Centrum Kultury w Łęcznej miała miejsce promocja 28. numeru „Merkuriusza Łęczyńskiego" - rocznika od 30 lat wydawanego staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej.

Numer ukazuje się w roku jubileuszu jego wydawcy - działającego od 40 lat Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. „Merkuriusz" pełni funkcję jednego z głównych źródeł wiedzy o naszej małej ojczyźnie, a pierwszy jego numer jeszcze jako jednodniówka - został wydany w 1985 r. Można powiedzieć, że - jak we wstępie napisał Eugeniusz Misiewicz jest swoistym znakiem firmowym łęczyńskiego stowarzyszenia.

W najnowszym numerze znalazły się artykuły dotyczące przeszłości Łęcznej i okolic oraz informacje z wydarzeń społeczno-kulturalnych, które miały miejsce w ostatnim czasie w Łęcznej. Wszystko to okraszone sporą ilością nieznanych dotąd fotografii.

28. edycję „Merkuriusza" otwiera artykuł prof. Anny Sochackiej W obronie czci niewieściej czyli o tym jak Marta z Łęcznej w 1485 r. broniła się przed plotką, w którym autorka przedstawia obraz kobiety średniowiecznej niekoniecznie poddanej władzy mężczyzn i wyłamującej się z roli, jaką przez wieki jej przypisywano.
Rafał Niedźwiadek zdaje relację i wysnuwa wstępne wnioski z badań wykonanych georadarem, które w grudniu ubiegłego roku przeprowadzono w Rynku II w Łęcznej. Monika Bogusz przybliża tematy z dziewiętnastowiecznej prasy, na łamach której korespondenci donoszą o słynnych jarmarkach łęczyńskich z okresu ich schyłku, niejednokrotnie nie zostawiając suchej nitki na stanie sanitarnym 4-tysiecznego miasteczka i drogach doń prowadzących.

Ewa Leśniewska pisze o znakomitej hodowli koni w majątku łańcuchowskim, z którego to wywodził się słynny wałach półkrwi angielskiej Narcyz-Bambino, srebrny medalista w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.

Prof. Janusz Łosowski kontynuuje swój cykl meldunków policyjnych z lat 30. minionego wieku, a w piątym odcinku tego serialu swoistym „smaczkiem" jest meldunek komendanta łęczyńskiego posterunku Policji Państwowej z 1934 r. odsłaniający kuluary nieudanych wyborów do zarządu miejskiego, w tym także burmistrza Łęcznej.
Romuald Dylewski w artykule Szpital polowy w naszym domu wspomnieniami powraca do września 1939 r. i opisuje mało znane wydarzenia, jakie rozegrały się po bitwie o most lubelski na rz. Wieprz w Łęcznej.

Kazimierz Woś pisze o obchodach setnej rocznicy działań wojennych prowadzonych w 1915 r. na ziemi milejowskiej, Nina Korba - o łęczyńskich nauczycielach tajnego nauczania, których imieniem nazwano rondo na skrzyżowaniu ulic Polnej i Suffczyńskich.

Weronika i Piotr Winiarscy zapraszają na ciekawą wyprawę w Polskę po miejscach związanych ze znakomitym rodem Noskowskich - wielce zasłużonym dla Łęcznej.
Eugeniusz Misiewicz kreśli portrety łęcznian, których potomkowie opuścili miasteczko.

W Kalendarium (opr. Paweł Brodzisz) czytelnicy znajdą wiele informacji o wydarzeniach kulturalnych i artystycznych.
Grzegorz Kuczyński przedstawia wschodząca, rodzimą gwiazdę disco polo, a w Galerii Merkuriusza Tomasz Gładosz prezentuje sylwetki ciekawych, młodych łęcznian poszukujących swojej muzycznej drogi do gwiazd.

Uroczystość promocji publikacji uświetniły monologi „Rok 1803” i „Balsaminka” przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka pod kierunkiem Małgorzaty Rodziewicz.

„Merkuriusz” jest dostępny we wszystkich bibliotekach na terenie Łęcznej, w Izbie Regionalnej przy ul. Tysiąclecia 10 i na stronie http://www.towarzystwoleczna.pl

 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij