Dodano: 2011-12-16 00:00:00

Miasta wolne od dymu tytoniowego

Uzależnienie od tytoniu to przewlekła choroba, wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem.

Podczas palenia tytoniu zawarta w nim uzależniająca nikotyna trafia do mózgu niemal tak szybko i skutecznie jak gdyby była podawana dożylnie. Ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Palenie jest główną, możliwą do uniknięcia, przyczyną udaru mózgu. Ryzyko udaru mózgu u palaczy zrównuje się z ryzykiem u osób niepalących po upływie 5-15 lat od zaprzestania palenia.

Polska jest krajem, w którym palenia tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia i największą przyczyną umieralności dorosłej ludności Polski
Zgodnie z najnowszym, ogólnopolskim badaniem GIS z 2011 r, do codziennego palenia przyznaje się co trzeci (31%) Polak w wieku 15 lat i więcej (23% kobiet i 39% mężczyzn).

Na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej (średnio 31%). Kontakt z dymem tytoniowym mają także w barach i pubach (20%), dyskotekach i klubach muzycznych (15%), zakładach pracy (14%) oraz kawiarniach (12%) i restauracjach (10%). Rzadko na bierne palenie narażeni są Polacy w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia (4%), urzędach (4%), obiektach kulturalnych np. kinach i teatrach (5%), obiektach rekreacyjno- wypoczynkowych (6%), centrach handlowych (6%), miejscach zabaw dzieci (6%), środkach publicznego transportu (7%), szkołach i innych placówkach edukacyjnych (8%) oraz obiektach sportowych (8%).

Minął rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaostrzającej zakaz palenia w miejscach publicznych.

Badania GIS z lutego 2011 r. pokazują, że nowe przepisy znacznie zmniejszyły ryzyko narażenia na dym tytoniowy m.in. w obiektach sportowych ( spadek o 72%), restauracjach (o 68%), barach i pubach (o49%), zakładach pracy (o 37%) i w obiektach komunikacji miejskiej (o33%).

Zakaz palenia w miejscach publicznych popierany jest przez większość Polaków. Obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje 68% palących i 84% niepalących Polaków. Ponadto 56 % społeczeństwa dostrzega poprawę w przestrzeganiu przepisów ograniczających palenie tytoniu, a 45% palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzucaniu palenia.

Polacy coraz odważniej respektują swoje prawo do życia w przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego. Świadczy o tym fakt, że 59% niepalących częściej niż kilka lat temu ma odwagę zwrócić uwagę osobom łamiącym zakaz palenia. Zarówno osoby palące, jak i niepalące dostrzegają istnienie miejsc, w których zakaz palenia nie jest przestrzegany. Najczęściej jako takie miejsca wskazywane są przystanki i obiekty komunikacji miejskiej (41%), a także bary i puby (17%), dyskoteki i kluby muzyczne (15%) oraz zakłady pracy (10%). Najrzadziej zakaz palenia łamany jest w centrach handlowych, obiektach kulturalnych oraz obiektach rekreacyjno-wypoczynkowych (po 2%).

Problem palenia w miejscach publicznych jest wciąż aktualny, dlatego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łęcznej we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Łęcznej oraz Strażą Miejską w Łęcznej włączyła się w realizację zainicjowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny ogólnopolskiego projektu „Odświeżamy nasze miasta”.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest kampania społeczna kierowana do osób dorosłych „Miasta wolne od dymu tytoniowego”, wzmacniająca przestrzeganie znowelizowanej ustawy poprzez informowanie o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego, konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu, a także egzekwowanie zapisów prawnych ustawy dotyczących przestrzegania zakazu palenia oraz oznakowania stref bezdymnych.


Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij