Dodano: 2023-10-30 14:39:12

Odezwa Komitetu Honorowego - Święto Niepodległości

Odezwa Komitetu Honorowego - Święto Niepodległości

Mieszkańcy Lublina i Województwa Lubelskiego!
Rodacy!

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada - najważniejsze święto państwowe, to wyjątkowy dzień, przypominający nam o bohaterstwie tych, którzy podjęli heroiczną walkę o wolną Polskę, często oddając życie w myśl dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dziś, w 105. rocznicę odzyskania niepodległości, składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowania polskiej państwowości, wszystkim tym, którzy nie szczędząc trudu, z odwagą i niezłomnością walczyli o wolność. To dzięki nim 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Mamy obowiązek pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych, podkreślać wkład w dzieło odzyskania niepodległości ojców naszej wolności, mężów stanu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego. Bł. kard. Stefan Wyszyński mówił: „Dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem opluwania własnego gniazda. Wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły, dla ich ofiarnej krwi wylanej w walce o wolność ojczyzny. Ich praca, trud i ofiarne poświęcenie dało taki rezultat, że obecnie jesteśmy”.

Zwycięstwo Polski, zostało okupione cierpieniem wielu pokoleń Polaków, było zapowiedzią kolejnych wyzwań, wymagających wyrzeczeń i ofiar. Powtarzam dziś za św. Janem Pawłem II: „Ziemio Polska, Ziemio trudna i doświadczona. Ziemio moja. Bądź pozdrowiona”.
Nasza Ojczyzna wielokrotnie stawiała czoła zaborcom, stając w obliczu ryzyka utracenia tożsamości narodowej, której zachowanie stało się ogniwem jednoczącym nasz Naród. W tym trudnym okresie nasi Rodacy kultywowali tradycje i pielęgnowali język polski - nasze skarby kultury. Język ojczysty jak podkreślał Czesław Miłosz „jest językiem, który łączy nas z naszymi przodkami i z przyszłymi pokoleniami”. Dążenie do niepodległości i zachowania tożsamości narodowej stały się motorem napędowym wielu bohaterskich działań i organicznej pracy, pozostając iskierką nadziei dla wycieńczonych niewolą Polaków.

Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada, to nie tylko wspominanie heroicznych czynów naszych przodków. Jak podkreślał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „W Polsce życie jest ważne, nie tylko to, które istnieje w danym momencie, ale także to, które jest już zaplanowane w przyszłości, które jest pojęte jako możliwość, nadzieja, perspektywa”. Polska jest niepodległa, pozostając częścią wspólnoty międzynarodowej współpracuje z innymi krajami, jednocześnie dbając o pokój i bezpieczeństwo naszego kraju. Nasza niepodległość zobowiązuje nas do budowania silnego i sprawiedliwego państwa. Polska stoi w obliczu wielu zagrożeń, obserwujemy rywalizację potęg militarnych i ekonomicznych, sytuacja geopolityczna jest niestabilna i nie można wykluczyć eskalacji trwających już konfliktów międzynarodowych. W tych trudnych czasach musimy, czerpiąc ze szlachetnej postawy naszych bohaterów, zachować rozwagę i być gotowym na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Musimy umacniać nasz potencjał we wszystkich sferach, codzienną pracą budować siłę i dobrobyt naszego państwa. Nie możemy zaprzepaścić wysiłku pokoleń naszych Rodaków, którzy wywalczyli i odbudowali wolną Polskę. Swoją postawą mamy obowiązek dowodzić, że ich ofiara nie poszła na marne. Przed nami zadanie ustawicznego rozwoju w dziedzinach nauki, sztuki, kultury, gospodarki, troska o mądre i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, ochronę dziedzictwa narodowego i rozbudowę infrastruktury. Wielkim wyzwaniem jest budowanie prestiżu i znaczenia Rzeczpospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej. Polska ma szanse być jednym z liderów w wymiarze europejskim, ale również w wymiarze globalnym. 
Pamiętajmy, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Dzisiaj słowa te  wybrzmiewają ze szczególną siłą i skłaniają do refleksji, która powinna być udziałem wszystkich Polaków. Świętujmy z radością fakt, że jesteśmy częścią dumnego narodu, który wybił się na niepodległość.

Niech żyje wolna Polska!
Cześć i chwała Bohaterom Niepodległej!

W imieniu Komitetu Honorowego
Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
Lech Sprawka

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij