Dodano: 2020-05-13 11:16:45

Ograniczymy koszenie traw, będą łąki kwietne

Ograniczymy koszenie traw, będą łąki kwietne

W tym roku zapowiada się największa susza od czasu, gdy zaczęto prowadzić regularne pomiary temperatury, czyli od  blisko 150 lat. Gmina Łęczna, wpisując się w trendy jakie obserwujemy w wielu innych gminach, będzie ograniczać koszenie trawników w miejscach, w których nie będzie to powodowało zagrożenia albo uciążliwości.

Koszenie, z normalną częstotliwością, będzie odbywało się w pasach drogowych, gdzie wysoka trawa może powodować ograniczenie w widoczności, a w następstwie zagrożenie w ruchu drogowym.

Pozostałe tereny będą koszone rzadziej, powodów jest co najmniej kilka i wszystkie związane są z suszą. W Łęcznej pojawią się kolorowe i długo kwitnące łąki kwietne. Przyjemne dla oka, przyjazne dla pszczół i wielu innych owadów.

Warto pamiętać, że trawniki zatrzymują wilgoć i przeciwdziałają erozji gleby. Planowane i prowadzone przez państwowe spółki ogromne inwestycje w zakresie retencji potwierdzają, jak kluczowe znaczenie ma zatrzymywanie wody. Obecnie Polska jest jednym z krajów, które posiadają najmniejsze zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca.

Wilgoć wpływa na różnorodności fauny i flory. Trawa obniża również temperaturę, która jest co najmniej o 30 stopni mniejsza od asfaltu czy gleby. Kolejnym ważnym argumentem może być pochłanianie co2 oraz szkodliwych pyłów.

Górnolotne stwierdzenie, że w trosce o naszą planetę, zmniejszamy częstotliwość koszenia jest chociaż po części uzasadnione. Większa ilość terenów niekoszonych to cegiełka dla poprawy naszej sytuacji wodnej.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij