Dodano: 2011-09-10 00:00:00

Ostatnie godziny głosowania. Oddaj głos na Łęczną!

Ostatnie godziny głosowania. Oddaj głos na Łęczną!

Tytuł „Turystycznej Perły Lubelszczyzny 2011" przypadnie miejscowości, która uzyska najwięcej głosów w głosowaniu Czytelników Kuriera i Słuchaczy Radia Lublin. Swoje typy można nadsyłać za pomocą kuponów, które drukowane są na łamach Kuriera Lubelskiego, a także drogą SMS-ową wysyłając wiadomość PERLA.LECZNA na numer 71601 (1,23 zł z vat)

Na uzasadniających swój wybór w SMSach i na kuponach czekają plecaki turystyczne i rowery górskie.
Prosimy o głosy!


Do Łęcznej kilka wieków temu zjeżdżali kupcy z całej Europy na jarmarki wołów i koni. Dziś jest to wspaniała baza wypadowa w głąb pojezierza, urokliwe tereny doliny Wieprza, a także niezapomniane smak.

Gdy słyszysz słowo "Łęczna", myślisz "górnictwo", względnie "piłka nożna". Mieszkańcy tego miasta mówią, że nie tylko i jednym tchem wymieniają łęczyński przełom Wieprza, jeden z najbardziej malowniczych fragmentów Nadwieprzańskiego Parku Kraj- obrazowego, spływy na łodziach canoe, a także niezapomniane smaki regionu, jak na przykład pieczony dzik faszerowany kaszą gryczaną. To także pasjonująca historia tego miejsca. Nie każdy bowiem wie, że Łęczna była dawniej bardzo ważnym punktem na handlowej mapie Europy.

Co się tyczy dzików, to zwierzę to na trwałe wpisało się w lokalny klimat. Czarny odyniec widnieje bowiem w herbie Łęcznej. Jak głosi legenda, właśnie dzik zauważył nocny pożar w mieście i głośnym kwiczeniem i piszczeniem zbudził mieszkańców. Dzięki alarmowi łęcznianom udało się w porę zażegnać niebezpieczeństwo.

Przed wiekami Łęczna znana była przede wszystkim z jarmarków bydła i koni. Przyjeżdżali na nie hodowcy z kraju i zagranicy. Król Kazimierz Jagiellończyk w akcie z 1467 roku nadającym miejscowości prawa miejskie zawarł również przywilej organizowania cotygodniowych czwartkowych targów, a także dwóch dorocznych jarmarków przypadających na święto św. Urbana (25 maja) i święto 11000 Dziewic (21 października).

.Znaczenie handlowe, a także fakt, że Łęczna leżała tuż przy szlakach prowadzących z Podkarpacia na Litwę, spowodowały znaczny wzrost znaczenia miasta. Złoty okres Łęcznej to XVIII i XIX wiek. To wtedy powstały duży, murowany ratusz, a także trzy rozległe rynki. W czasie jarmarków przypędzano do Łęcznej 30-40 tys. wołów i 5-6 tys. koni. Pojawiali się kupcy z Rosji, Armenii, Turcji, Grecji, a także Niemiec oraz Austrii. Dobre czasy dla Łęcznej skończyły się w drugiej połowie XIX wieku na skutek walk niepodległościowych i wytyczenia nowych szlaków transportowych omijających te tereny.

Nowe życie w łęczyńskie ulice tchnął fakt odkrycia w latach 70. XX wieku pokładów węgla kamiennego. Kopalnia w Bogdance jest dziś najnowocześniejszym obiektem w kraju. Kolejny etap to przywrócenie dawnego blasku łęczyńskiej starówce. - Rewitalizacja obejmie między innymi kompleksową przebudowę Rynku I i Rynku III, a także wymianę kanalizacji deszczowej. Chcemy, by turyści jadący nad jeziora zatrzymali się u nas choć na chwilę. Właśnie od nas można przecież rozpocząć zwiedzanie wspaniałej krainy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego - mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

Zapraszamy do fotogalerii z prezentacji Łęcznej i powiatu.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij