Dodano: 2020-10-26 12:47:51

Piwnice przy Rynku II w Łęcznej

Piwnice przy Rynku II w Łęcznej

Obszar dzisiejszego Rynku II stanowi najstarszą historycznie część miasta. Ustalenia historyków wskazują, że tu właśnie wytyczono centralny plac lokowanego w 1467 r. miasta[1]. Pamiętajmy jednak, że Łęczna jako osada istniała znacznie wcześniej, źródła pisane odnoszą się do roku 1252. Badawczo, zwłaszcza w zakresie archeologii, Rynek II jest obszarem niebywale ciekawym, a jednocześnie najmniej poznanym.  W ostatnich miesiącach rozpoczęto prace budowlane związane z budową kamienicy przy Rynku II w Łęcznej. Inwestycja prowadzona jest w południowo-wschodnim narożu placu rynkowego, gdzie z Rynku II, wychodzi w kierunku wschodnim ulica łącząca rynek z ul. Partyzancką oraz Krótką. Wykonane tu prace budowlane, przyczyniły się do dokonania interesujących odkryć. Najważniejszym z nich jest ujawnienie drugiego poziomu murowanych piwnic.

Istnienie  jednego podziemnego pomieszczenia, pod jednym z rozebranych budynków, było rzeczą wiadomą jednak zagadkowo przedstawiała się możliwość wystąpienia dalszych piwnic. Ich obecność sugerowało zamurowane zejście znajdujące się w pierwszej piwnicy. Do ostatecznego odsłonięcia piwnicy doszło w sposób nieplanowany, kiedy już po wykonaniu wykopu budowlanego na zaplanowaną głębokość około 3 m nastąpiło zapadnięcie się sklepienia piwnicy, znajdującej się poniżej. Było to zaskoczeniem, bowiem wspomniane zejście, oddalone o około 7 m, kierowało się w inną stronę. Po ujawnieniu piwnicy wykonane zostało jej rozpoznanie. Ustalono, że jest to jedno prostokątne pomieszczenie z łukowo ukształtowanym sklepieniem. Pomieszczenie to w całości zostało wykonane z cegieł. Piwnica już w XX wieku została częściowo zasypana i wtedy przestała spełniać swoją rolę, pozostawiono natomiast piwnicę wyższego poziomu. Wtedy też zbudowano rozebrane podczas omawianej budowy domy. W piwnicy znajdują się ściany wspierające ich fundamenty. Czas powstania piwnic, na podstawie obserwacji użytego materiału i techniki ich wykonanie może być ustalony tylko w szerszych ramach chronologicznych od 2 poł. XVIII do pocz. XIX wieku.

Poza rozpoznaniem piwnicy prace archeologiczne na miejscu budowy pozwoliły pozyskać inne materiały zabytkowe. Są to ułamki glinianych naczyń, kafli czy też przedmioty szklane. Zabytki tego typu są bardzo często odnajdowane na terenie miast. Najczęściej jednak są znajdowane ich fragmenty, kompletne przedmioty tego występują bardzo rzadko. Przy omawianych pracach z ziemi wydobyto dwa kompletnie lub prawie całe takie zabytki. Jest to gliniany dzban ze zdobieniem w formie wyświeconych wzorów oraz nieduże naczynie szklane. Oba przedmioty wystąpiły w przemieszanych warstwach powstałych w XX wieku, natomiast same przedmioty są zapewne starsze.

[1] R. Szczygieł, Lokacja miasta Łęcznej, [w:] Studia z dziejów Łęcznej, 2017, s. 119.

 

Zdjęcia - Piwnice przy Rynku II w Łęcznej

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij