Dodano: 2008-02-08 00:00:00

Pobór do wojska dla rocznika 1989

W województwie lubelskim ruszył tegoroczny pobór do wojska dla rocznika 1989.

Pobór na terenie Gminy Łęczna będzie odbywał się w okresie 17 marca – 15 kwietnia 2008r.

Wszyscy mężczyźni urodzeni w tym roku zostaną wezwani do stawienia się przed komisje lekarskie. Ponadto wezwani zostaną mężczyźni z roczników, którzy dotąd nie stawili się do poboru, byli uznani za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, złożyli wnioski o ponowne ustalenie kategorii zdolności do służby wojskowej oraz zgłosili się ochotniczo do odbycia służby. Przed komisjami staną także kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, urodzone w latach 1980-1990, które w roku szkolnym 2007/2008 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Zasadnicza służba wojskowa trwa w chwili obecnej 9 miesięcy. Podstawowym aktem prawnym, regulującym sprawę poboru jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.). W trwającym do 30 kwietnia poborze w województwie będą działać 24 powiatowe komisje lekarskie, w tym dwie dla miasta Lublin oraz jedna dla miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego.

Poborowy, zgłaszając się do poboru po raz pierwszy, przedstawia:
dowód osobisty lub inny dokument tożsamości pozwalający na ustalenie tożsamości;
posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia;
• dla potrzeb ewidencji wojskowej poborowy zgłaszający się do poboru przedstawia aktualną fotografię o wymiarach 3 na 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki, potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji przedpoborowych.

Powiatowa komisja lekarska, po zbadaniu lub ewentualnym wysłaniu poborowego na badania specjalistyczne lub nawet na obserwację szpitalną i zapoznaniu się z ich wynikami, rozstrzygnie o kategorii zdolności poborowego do służby wojskowej. Poborowy może skorzystać z prawa do odroczenia czasowego służby wojskowej a także odwołać się od orzeczenia lekarskiego i przyznanej kategorii do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Takie samo prawo odwołania przysługuje wojskowemu komendantowi uzupełnień. Poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia stawienia się do poboru albo od dnia zgłoszenia się do wojskowego komendanta uzupełnień w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony w przypadku, o którym mowa w art. 34, przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu tego okresu, z zastrzeżeniem art. 93 ust. 2a i art. 93e. Obowiązek zgłoszenia się do WKU (jeśli nie stawili się do poboru do 24. roku życia) trwa do czasu ukończenia 60 lat życia.
Ze względu na przekonania religijne albo wyznawane zasady moralne, które pozostają w sprzeczności z obowiązkami żołnierza odbywającego służbę wojskową poborowy może ubiegać się o odbycie służby zastępczej. Wówczas poborowy w czasie poboru kieruje swój wniosek za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień do Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej. Komisja działa przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy, który zajmuje się też organizacją jej wykonania. Służba zastępcza trwa 18 miesięcy, a dla absolwentów szkół wyższych - 6 miesięcy.
Równoznaczne ze spełnieniem obowiązku zasadniczej służby wojskowej jest pełnienie służby przez poborowych w formacjach uzbrojonych, nie wchodzących w skład sił zbrojnych. Czas trwania tej służby wynosi 12 miesięcy.
Poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego przenosi do rezerwy wojskowy komendant uzupełnień. Odroczeń udziela właściwy miejscowo wojskowy komendant uzupełnień.

Wobec poborowych, którzy nie zgłoszą się na wezwanie do poboru będą stosowane przewidziane prawem kary, a mianowicie:
1. W stosunku do osoby, która bez uzasadnionej przyczyny nie stawiła się do poboru nakłada się grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza się przymusowe doprowadzenie przez policję.
2. Kara grzywny albo ograniczenia wolności natomiast jest stosowana względem osoby, która:
• nie stawia się przed komisję lekarską w określonym terminie i miejscu;
• nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie jest nakazane;
• nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku obrony;
• odmawia poddania się badaniom lekarskim.
Zawiadamiany jest prokurator o popełnieniu przestępstwa z art. 224 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeszkolenia wojskowe absolwentów szkół wyższych odbywają się w jednostkach wojskowych w wymiarze do 3 miesięcy (powołanie do odbycia przeszkolenia wojskowego nie później niż w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia, w którym komendant otrzymał zawiadomienie, że stał się absolwentem).

Kategorie zdolności do służby wojskowej:
Kategoria A
- zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zajęć wojskowych w czasie trwania studiów wyższych, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych, zasadniczej służby i szkolenia poborowych w obronie cywilnej, służby zastępczej, jak również służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej.
Kategoria D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju.
Kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie


Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij