Dodano: 2007-01-26 00:00:00

„Przejrzysty samorząd na Ukrainie - edukacja samorządów ukraińskich z zakresu nowoczesnego zarządzania administracją publiczną”

 
W grudniu 2006 r. zakończył się projekt współfinansowany w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2006 r. realizowany przez Regionalny Ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Łęcznej i Urzędem Miasta Kraśnik. Ze strony ukraińskiej partnerami projektu byli Agencja Rozwoju Regionalnego „Donbas” z Doniecka i organizacja „Europejski Dialog” ze Lwowa.

Jednym z priorytetów działań Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej jest wspierania przemian ustrojowych w krajach byłego ZSRR i wspieranie naszych wschodnich sąsiadów w dążeniach do zbliżenia się z krajami Europy Zachodniej. Fundacja opowiada się za uczestnictwem wolnej, demokratycznej Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej; swoją działalność koncentruje na budowie silnego samorządu terytorialnego na Ukrainie według wzorów wypracowanych w naszym kraju. Pragniemy dzielić się doświadczeniami w tworzeniu demokracji lokalnej z naszymi najbliższymi sąsiadami - Ukrainą i przekazywać na Wschód Europy najlepsze polskie praktyki funkcjonowania administracji, dlatego w zrealizowanym projekcie dzieliliśmy się doświadczeniami i sukcesami z zakresu systemu zarządzania jakością wg PN-EN ISO 9001:2001, IWA 4:2005, „modelu 6 zasad dobrego rządzenia”, dobrych praktyk zarządzania administracją, Public Relations w samorządzie i programu Laboratorium „Przejrzystej Gminy”.

W ramach projektu w październiku podczas trzydniowej wizyty studyjno-szkoleniowej (cel: wyrównanie poziomu wiedzy nt. „6 zasad dobrego rządzenia” dla przedstawicieli z Ukrainy nie biorących udziału w poprzednich etapach projektu „Przejrzysty Samorząd na Ukrainie”) odbyła się wizyta studyjna w Urzędzie Miejskim w Łęcznej, który brał udział w Laboratorium „Przejrzysta Gmina”, w celu prezentacji rezultatów wynikających z wdrożenia wszystkich „6 zasad dobrego rządzenia” i spotkanie z Burmistrzem T. Kosiarskim, Sekretarzem miasta J. Malkiem i wojewódzkim ekspertem programu „Przejrzysta Polska” M. Świrkiem, którzy byli odpowiedzialni za realizację Laboratorium.

Także w październiku w Lublinie zostało zorganizowane trzydniowe spotkanie warsztatowe dziesięciu ekspertów polskich i ukraińskich (cel: opracowanie innowacyjnego programu szkoleniowego z zakresu zarządzania w administracji samorządowej dostosowanego do ukraińskich realiów w dzisiejszej dobie zmian gospodarczo-społecznych i rozwojowych). Na podstawie tych materiałów powstała obszerna publikacja „ Przejrzysty samorząd na Ukrainie - nowoczesne metody zarządzania administracją publiczną” (polsko-ukraińska wersja elektroniczna będzie dostępna na stronach partnerów i beneficjentów projektu).

W grudniu w Lublinie w hotelu „Huzar” odbyła się trzydniowa Konferencja polsko-ukraińska "Przejrzysty samorząd na Ukrainie - nowoczesne metody zarządzania administracją publiczną" upowszechniająca rezultaty projektu, promocję publikacji oraz propagowanie idei przejrzystego samorządu w której uczestniczyły przedstawicieli samorządów, organizacji samorządowych, eksperci ds. SZJ ISO i ds. 6 zasad dobrego rządzenia z Polski i Ukrainy.

FRDL RO w Lublinie w imieniu Dyrektor Moniki Madejskiej i koordynator projektu Natalii Gmurkowskiej serdecznie dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Łęcznej za wieloletnią współpracę i ma nadzieję na jej dalszy sukcesywny rozwój.
 
Koordynator projektu:
Natalia Gmurkowska

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij