XXII-ta Sesja Rady Miejskiej w Łęcznej w dniu 22 czerwca 2016 r. .
Początek obrad – godz. 14.00.1. Otwarcie Sesji – stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie poprawek do porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXI-ej Sesji Rady.
4. Sprawozdanie Burmistrza z pracy między sesjami.
5. Interpelacje, zapytania, wnioski.
6. Absolutorium dla Burmistrza Łęcznej za 2015 rok:
a) przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego Gminy Łęczna za 2015 rok,
b) odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2015 rok,
c) informacja o stanie mienia Gminy Łęczna, według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku,
d) przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie rozpatrzenia sprawozdania finansowego, sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok, informacji o stanie mienia komunalnego wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok,
e) odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie dotyczącej wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok,
f) dyskusja,
g) podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Burmistrza Łęcznej z wykonania budżetu Gminy Łęczna za 2015 rok,
h) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok.
7. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmian w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016 – 2023,
b) wprowadzenia zmian w budżecie gminy Łęczna na 2016 rok,
c) przystąpienia Gminy Łęczna do projektów: „Rewitalizacja zespołu dworsko – parkowego Podzamcze” oraz „Ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego na terenie zespołu dworsko – parkowego Podzamcze”, realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, Priorytet 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
8. Wolne wnioski.
9. Sprawy organizacyjne.
10. Zakończenie obrad.
Po stwierdzeniu quorum (obecnych 21 radnych) Przewodnicząca Rady przedstawiła przewidywany porządek obrad. W imieniu Burmistrza Zastępca Burmistrza Pan Leszek Włodarski zawnioskował o rozszerzenie porządku obrad o podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Łęczna do projektu partnerskiego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 pn. "Chętnie idę do przedszkola - wsparcie edukacji przedszkolnej w mieście Łęczna". Za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad opowiedziało się 19 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Następnie radni jednogłośnie przyjęli protokół za poprzedniej sesji Rady.
Uroczyście wręczono puchary dla szkół, które uzyskały najlepsze wyniki w XIV Biegu Kasztelańskim.
W kolejnym punkcie Burmistrz przedstawił sprawozdanie z pracy między sesjami (sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszej relacji). W punkcie "Interpelacje, zapytania, wnioski" Przewodnicząca Rady poinformowała o złożonych interpelacjach radnych.
Następnie Burmistrz odpowiadał na pytania radnych dotyczące przedstawionego sprawozdania. Na pytanie dotyczące stanu zaawansowania prac nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Łęczna oraz planu zagospodarowania przestrzennego odpowiedzi udzielił przedstawiciel wykonawcy tych opracowań. Wskazał, że przyczyną opóźnień są zmiany w przepisach prawa. Szczególnym utrudnieniem była chęć maksymalnego uwzględnienia złożonych przez mieszkańców wniosków, w tym wniosków o przekształcenie działek na działki z możliwością zabudowy (wyznaczono około 700 ha nowych terenów). Poinformował również, że złożono ponad 100 wniosków do wyłożonego studium. Wnioski będą rozpatrywane przez Burmistrza. Projektanci rekomendują odrzucenie wniosków, których przyjęcie spowodowałoby konieczność powtórzenia całej procedury uzgodnienia i wyłożenia studium. Planowane jest uchwalenie studium w lipcu lub sierpniu bieżącego roku.
Kolejne pytania radnych dotyczyły spotkania w sprawie projektu WIRTUALNE POWIATY 3 oraz konferencji FUNKCJONOWANIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W POWIECIE ŁĘCZYŃSKIM zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.
Rozpatrywanie sprawy udzielania absolutorium dla Burmistrza Łęcznej rozpoczęto od przedstawienia przez Skarbnika Miasta sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego Gminy Łęczna za 2015 rok oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2015 rok. Opinia RIO o sprawozdaniu jest pozytywna. Następnie Pani Skarbnik omówiła informację o stanie mienia Gminy Łęczna, według stanu na dzień 31 grudnia 2015 rok. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Elżbieta Korszla przedstawiła opinię w sprawie rozpatrzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok. Opinia Komisji jest pozytywna i Komisja złożyła wniosek o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie pozytywnie zaopiniowała ten wniosek Komisji Rewizyjnej.
Po dyskusji dotyczącej realizacji budżetu 2015 roku przystąpiono do głosowań.17 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Burmistrza Łęcznej z wykonania budżetu Gminy Łęczna za 2015 rok, 3 radnych było przeciwnych, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Za podjęciem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok również głosowało 17 radnych, 3 było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W kolejnych punktach radni jednogłośnie zagłosowali za podjęciem uchwał w sprawach:
- zmian w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016 – 2023,
- wprowadzenia zmian w budżecie gminy Łęczna na 2016 rok,
- przystąpienia Gminy Łęczna do projektów: „Rewitalizacja zespołu dworsko – parkowego Podzamcze” oraz „Ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego na terenie zespołu dworsko – parkowego Podzamcze”, realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, Priorytet 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Za przystąpieniem Gminy Łęczna do projektu partnerskiego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 pn. "Chętnie idę do przedszkola - wsparcie edukacji przedszkolnej w mieście Łęczna" opowiedziało się 17 radnych, a 4 radnych wstrzymało się od głosu.
Punkt "Sprawy organizacyjne" zakończył obrady XXII-tej sesji Rady Miejskiej.
DO POBRANIA
sesja_22.06.2016r.pdf