Dodano: 2008-02-07 00:00:00

Reorganizacja oświaty - jaka, kiedy i dlaczego ?

Reorganizacja oświaty - jaka, kiedy i dlaczego ?

Ponieważ temat reorganizacji sieci szkół wzbudził ogromne emocje chcemy zaprezentować jak proponowana zmiana miałaby wyglądać i z czego wynika konieczność podjęcia tego trudnego tematu. Z prowadzonych rozmów często wynika, że mieszkańcy nie wiedzą a często są nawet celowo dezinformowani w tej sprawie.

Problem, który zmusił władze samorządowe do poważnych rozważań nad zmianami w oświacie jest jeden – demografia. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił niemal trzykrotny spadek liczby urodzeń dzieci.

Problem nie pojawił się dzisiaj, jest znany od wielu lat, od kilku lat podejmowane są próby znalezienia jego rozwiązania. Jest oczywiste, że istnieje obawa przed zmianami, a niektóre środowiska uważają iż zmiany stanowią dla nich zagrożenie. Dotychczasowe próby znalezienia kompromisu kończyły się fiaskiem. Wszyscy zgadzali się, że zmiany są konieczne pod warunkiem, że nie będą dotyczyły ich placówki.

W tej sytuacji Burmistrz Łęcznej przedstawił projekt reorganizacji sieci szkół, który ma być przedmiotem obrad Rady Miejskiej w Łęcznej. Dopiero jeżeli Rada zaakceptuje ten projekt podejmując stosowne uchwały rozpocznie się proces uzgadniania planów reorganizacji z Kuratorem Oświaty, Radami Rodziców, środowiskiem nauczycielskim i związkami zawodowymi.

Zaproponowany plan reorganizacji ma dwa cele:
1. Zoptymalizowanie wykorzystania obiektów oświatowych i związanych z tym ponoszonych kosztów.
2. Zwiększenie oferty szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Łęcznej poprzez poszerzenie bazy oświatowej dla tych placówek.

Jak wygląda planowana reorganizacja:
1. W budynku przy ul. Bogdanowicza 9 w Łęcznej powstałby Zespół Szkół Nr 3 z następującymi szkołami:
a/ Gimnazjum Nr 2
b/ Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi
2. W budynku przy ul. Jaśminowej 6 w Łęcznej - Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr1 w Łęcznej z następującymi szkołami ponadgimnazjalnymi:
a/ I liceum Ogólnokształcącym
b/ II Liceum Ogólnokształcącym
c/ Liceum Profilowanym
d/ Technikum
3. W budynku przy ul. Szkolnej 3 w Łęcznej - Zespół Szkół Nr 1 z następującymi szkołami:
a/ Szkoła Podstawowa Nr 2
b/ Gimnazjum Nr 1
4. Budynek przy ul.Piłsudskiego 12 w Łęcznej – planowane przekazanie do Starostwa Powiatowego na prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych zawodowych w tym Technikum Górniczego
5. Budynek w Zofiówce i Ciechankach Łęczyńskich- oddział przedszkolny oraz klasy I-III.

Parę słów uzasadnienia:
Najwięcej obaw budzi propozycja przeniesienia Szkoły Podstawowej Nr 4 do budynku przy ul. Bogdanowicza. Pojawiają się pytania czy nie byłoby w tym przypadku konieczności uczenia dzieci w trybie wielozmianowym.

Przyjrzyjmy się jednak liczbom.

Liczba dzieci w Szkole Podstawowej Nr 4 spadła ponad dwukrotnie (w perspektywie kilku lat dzieci będzie trzy razy mniej niż 6 lat temu). Jeszcze gorsza sytuacja występuje w Gimnazjum Nr 2, gdzie obecnie uczy się prawie trzy razy mniej dzieci niż kilka lat temu, a w perspektywie w gimnazjum będzie uczyło się pięć razy mniej dzieci.
W przyszłym roku szkolnym, od którego ewentualnie zaczęłaby obowiązywać reorganizacja do obu szkół uczęszczać będzie 1060 dzieci, a więc tyle ile do gimnazjum 4 lata temu. Z nauką prowadzoną w systemie wielozmianowym mieliśmy do czynienia w latach 90-tych gdy do tej szkoły chodziło ponad 2,5 tys. dzieci. Z danych demograficznych wynika, że w następnych latach liczba uczniów w obu szkołach spadnie do poziomu nieco ponad 800 dzieci. Zatem argument o konieczności nauki do późnych godzin popołudniowych jest bezpodstawny.

Dlaczego proponowane jest przeniesienie szkoły podstawowej a nie odwrotnie ?
Zaletą budynku przy ul. Bogdanowicza jest największa kubaturowo baza edukacyjna, największy teren wokół budynku (dla zajęć sportowych i organizacji imprez miejskich), położenie w środku osiedla co będzie związane z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w pobliżu szkoły, ponadto umożliwi realizację obowiązku szkolnego bez zmiany budynku szkolnego. Oczywiście wjazd do budynku należy przystosować dla osób poruszających się na wózkach co w ostatnim czasie wykonano w budynku szkoły podstawowej. Z kolei w budynku przy ul. Jaśminowej 6 - układ architektoniczny pozwala wydzielić część budynku na internat bez konieczności przeznaczania dużych nakładów finansowych, tym bardziej, że jest wykonana dokumentacja przez Górniczy Klub Sportowy „ Górnik” S.A. Hala sportowa przy szkole jest odpowiednia do zajęć sportowych dla starszej młodzieży, parking przy szkole pozwoli na bezproblemowy dojazd pojazdami prywatnymi i autobusami, ponadto umożliwi to ściślejszą współpracę z GKS „Górnik”.

Do budynku przy ul. Szkolnej w miejsce szkół ponadgimnazjalnych przeniesiono by gimnazjum co umożliwi realizację obowiązku szkolnego bez zmiany budynku szkoły. Dzieci i młodzież miałby możliwość wykorzystania obiektów sportowych (sala gimnastyczna, basen). Taka lokalizacja zapewni lepsze wykorzystanie autobusów podczas dowozu młodzieży z terenów wiejskich.

Reorganizacja zakłada użyczenie budynku przy ul.Piłsudskiego dla Starostwa Powiatowego w Łęcznej na potrzeby szkolnictwa ponadgimnazjalnego zawodowego w tym szkoły górniczej - pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni w/w obiekcie winni także zostać przyjęci przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.

W szkołach w Zofiówce i Ciechankach Łęczyńskich przewidywane jest utworzenie pełnych oddziałów przedszkolnych mających za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich.

Źródło: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Łęcznej

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij