Dodano: 2012-11-23 00:00:00

Rewolucja śmieciowa w gminach

Rewolucja śmieciowa w gminach

Od 1 lipca 2013 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r., Nr 152, poz. 897) która wprowadza nowe zasady odbioru odpadów.

Obowiązek podpisania umowy na wywóz odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych będzie miała gmina z firmą wywozową wyłonioną w drodze przetargu. Podpisanie umowy musi być poprzedzone złożeniem stosownej deklaracji przez właściciela nieruchomości do urzędu gminy.

Mieszkańcy będą uiszczać opłatę określoną przez Radę Miejską. Będą dwie stawki niższa za odpady, które wstępnie będą posegregowane przez mieszkańców oraz wyższa (znacznie wyższa) jeżeli mieszkańcy nie będą segregować śmieci w domu.

Cele zmiany ustawy były następujące:
- objęcie wszystkich właścicieli nieruchomości sprawnym system odbioru odpadów
- stworzenie lepszych warunków do segregacji odpadów
- ułatwienie mieszkańcom dostępu do punków zbiórki selektywnej odpadów
- wyeliminowanie dzikich wysypisk, likwidacja zjawiska palenia odpadów w domach.

Obowiązkiem gminy będzie redukcja masy odpadów trafiających na składowiska do poziomu obowiązującego w krajach Unii Europejskiej oraz jak najwyższy odzysk surowców wtórnych. Brak segregacji na odpowiednim poziomie będzie skutkować naliczeniem kar samorządom które w konsekwencji zapłacą mieszkańcy.

W gminie Łęczna w roku 2011 mieszkało 24316 osób. Dotychczas umowy na odbiór śmieci zawarło tylko  20 389 osób co stanowiło 85% mieszkańców.

W 2011 roku w sposób selektywny zebrano 26,76 tony szkła, oraz 59,74 tony tworzyw sztucznych. Natomiast łączna ilość odpadów zebrana na terenie gminy to 5239,5 ton co daje na mieszkańca 245,31 kg na rok.

Nowa ustawa narzuca warunki do osiągnięcia obowiązkowych poziomów odzysku głównych strumieni odpadowych do 31 grudnia 2020 r. Poziom odzysków takich materiałów jak papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło będzie musiał wynosić przynajmniej 50%. W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych poziom ten wynosi 70%.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku we wszystkich gminach w całej Polsce. Do tego czasu nowe rozwiązania konsultowane będą z mieszkańcami, spółdzielniami, organizacjami pozarządowymi.

Ważną informacją jest to że cały system musi się całkowicie samofinansować. Ustawodawca nie przewidział możliwości dopłacania przez gminy do śmieci, obsługi systemu czy do zakupu kontenerów. Gmina nie może do systemu dokładać, ale też nie może pieniędzy które do niego wpłynęły przeznaczyć na żaden inny cel.

Odbiór śmieci będzie prowadził wyłoniony przez gminę w drodze przetargu wykonawca. Obecnie przygotowywane przez firmy zewnętrzne wyliczenia kosztów opierają się jedynie na symulacjach. Nie wiadomo też jaka firma wygra przetarg i jaką cenę zaproponuje za odbiór odpadów.

Wszystko wskazuje na to, że przetargiem zainteresowanych będzie co najmniej kilka firm, które złożą konkurencyjne oferty.

Odpowiedzi na często zadawane pytania http://naszesmieci.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi




DO POBRANIA


nowy_system_gospodarki_odpadami_komunalnymi-leczna.pdf

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij