Dodano: 2020-03-20 07:32:44

(Awaria już usunięta) Ścieżka pieszo-rowerowa zamknięta

(Awaria już usunięta) Ścieżka pieszo-rowerowa zamknięta

[AKTUALIZACJA] Awaria kolektora ściekowego nad rzeką Świnka została usunięta w piątek około godziny 12:30. Nasz apel o nie wrzucanie śmieci do toalet pozostaje aktualny. 

Przypominamy, toaleta to nie śmietnik! Odpady wrzucamy do kosza na śmieci.

Czego nie wolno wrzucać do  systemów zbiorczej kanalizacji?

  • Środków higieny osobistej np.: waciki, podpaski, tampony, wkładki higieniczne, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy (pampersy), ręczniki papierowe, patyczki do uszu.
  • Rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych i innych z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę.
  • Kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi ściekami tworząc "nieprzepuszczalną bryłę". Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.
  • Lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawartew nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.
  • Igieł, strzykawek – zalegające w sieci kanalizacyjnej stanowią zagrożenie dla pracowników Spółki (ryzyko zakażenia np. żółtaczką lub wirusem HIV).
  • Materiałów budowlanych, np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.
  • Nie rozpuszczających się w wodzie materiałów np.: rękawic gumowych, prezerwatyw, włosów, torebek foliowych, korków, butelek, zabawek, niedopałków papierosów, gum do żucia, gazet, różnego rodzaju opakowań, itp.
  • Kwestię odpadów, których zabrania się wprowadzać do urządzeń kanalizacyjnych, reguluje art.9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 284 z póżn.zm.).
  • Prosimy, aby dla naszego wspólnego dobra właściwie korzystać z kanalizacji. Odpady wyrzucamy do pojemników na odpady, a nie do urządzeń sanitarnych! Pamiętajmy, nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja może się zapchać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij