Dodano: 2013-04-10 00:00:00

Segregujesz - zapłacisz mniej

Segregujesz - zapłacisz mniej
Z dniem 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe zasady gospodarki odpadami określone ustawą z 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta nakłada na samorządy nowe obowiązki, oddając w ich ręce władztwo nad śmieciami. Wiele jednak zależy także od mieszkańców. Proekologiczne segregowanie śmieci przyniesie korzyści nam wszystkim.

W nowym systemie gospodarowania odpadami za odbieranie i właściwe zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych oraz możliwość selektywnego ich zbierania odpowiadać będzie gmina. Podyktowana przepisami unijnymi nowa ustawa ma uszczelnić, usprawnić i dostosować do norm europejskich system gospodarki śmieciowej, aby odpady nie trafiały na dzikie wysypiska i aby nikomu nie opłacało się pozbywać śmieci w sposób pokątny. Zniknie też powód pozbywania się śmieci przez spalanie w domowych piecach, co nadal jest dość powszechnym zjawiskiem, mimo że jest niezgodne z prawem.

Nowe przepisy zobowiązują nas do lokowania jak najmniejszej ilości odpadów na wysypiskach, a jak najefektywniejszego odzysku surowców wtórnych i recyklingu. Stąd wynikają niższe stawki za śmieci segregowane, a wyższe za niesegregowane. W gminie Łęczna wyniosą one: 9 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane w sposób selektywny i 14 zł za odpady niesegregowane. Wysokość opłat za gospodarowanie odpadami została określona uchwałą nr XXVI/171/2012 Rady Miejskiej z dnia 14 grudnia 2012 r.

Wszystkim nam powinno zależeć na segregowaniu śmieci, zwłaszcza że przynosi to wymierne oszczędności. Za odpowiedni poziom odzysku surowców wtórnych odpowiada gmina. Od lipca br. na wysypiska będzie można wywozić nie więcej niż 50% odpadów ulegających biodegradacji. Z każdym rokiem normy będą ostrzejsze, a za ich nieprzestrzeganie grożą kary finansowe. Te kary będziemy płacili wszyscy, jeśli gmina nie uzyska poziomu recyklingu określonego ustawą.

Zgodnie z uchwałami podjętymi na grudniowej sesji, wysokość stawki za odbiór odpadów uzależniona będzie od liczby osób zamieszkałych (przebywających stale) w danym gospodarstwie, mieszkaniu. Nie będzie natomiast brana pod uwagę ilość „produkowanych” śmieci, a tylko stopień ich zmieszania bądź posegregowania. Każdy właściciel gospodarstwa
(domku jednorodzinnego lub gospodarstwa wiejskiego) lub zarządca (bloki wielorodzinne) jest zobowiązany złożyć stosowną deklarację do Urzędu Miejskiego, w przeciwnym wypadku urząd określi decyzją administracyjną wysokość opłaty. Nie składając deklaracji, narażamy się również na postępowanie karno-skarbowe. Każda nieruchomość musi być wyposażona w pojemniki na odpady. Zapewnienie pojemników jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Ilość pojemników będzie uzależniona od wielkości nieruchomości, jak również od stopnia segregowania. Na terenie naszej gminy będzie obowiązywał podział na frakcję mokrą, frakcję suchą oraz szkło. Harmonogram odbioru poszczególnych frakcji ustali gmina. Gmina również zorganizuje miejsca, gdzie będziemy mogli oddać bezpłatnie sprzęt AGD (pralki, lodówki, telewizory), zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe. Dwa razy w roku organizowany będzie także odbiór śmieci wielkogabarytowych. Baterie i przeterminowane leki mają trafi ać do pojemników przygotowanych przez gminę.

Koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami pokrywa gmina z dochodów uzyskiwanych z opłaty śmieciowej, wnoszonej co miesiąc przez mieszkańców. Dochody z opłaty śmieciowej nie mogą być przeznaczone na finansowanie innych zadań gminy. Po pierwszym okresie rozliczeniowym będziemy mieli pełny obraz, czy uchwalone przez Radę Miejską stawki pokrywają wszystkie koszty, czy są nadwyżki, z których możemy sfinansować pomoc dla rodzin wielodzietnych (możliwość taką daje burmistrzowi nowelizacja ustawy) lub zakupić pojemniki do selektywnej zbiórki.

Trwa przygotowywanie specyfikacji do przetargu, który wyłoni firmę odbierającą śmieci z naszych gospodarstw. Zgodnie z ustawą, gmina nie może zlecić wywozu śmieci swojej spółce komunalnej (chyba że ta wygra przetarg).

Mając na uwadze niezbyt „przyjazne” zapisy ustawy, wszyscy musimy dołożyć starań, aby nowy system zbiórki odpadów efektywnie zafunkcjonował, żeby był spełniony zasadniczy cel tej ustawy - czyste środowisko dla następnych pokoleń. Odpowiedzialne podejście do gospodarki śmieciowej daje również szanse na racjonalną wysokość opłat, które musimy wszyscy ponosić.

Biuletyn Informacyjny - marzec 2013

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij