Dodano: 2020-10-01 09:21:15

Stanisław Lis-Błoński z tytułem

W poniedziałek Radni Rady Miejskiej w Łęcznej przyznali pośmiertnie tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna" kpt. Stanisławowi Lisowi - Błońskiemu.

W uzasadnienie uchwały czytamy:

Stanisław Lis-Błoński urodził się 6 VI 1890 r. w Puchaczowie, w tutejszej wielopokoleniowej rodzinie chłopskiej. W Łęcznej i okolicach działał na niwie oświatowej i uczestniczył w ruchu niepodległościowym. Gdy wybuchła I wojna światowa wstąpił do I Kompanii Kadrowej. Komendant VIII Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej, nauczyciel w Łęcznej. Pod koniec 1914 i w 1915 r. wyrabiał fałszywe paszporty Polakom-ewangełikom, którzy jako element niebezpieczny dla Rosjan mieli być zesłani na katorgę oraz zapobiegł wywiezieniu wielu osób w trakcie tzw. bieżeństwa. W 1915 r. uczestniczył w akcji propagandowej w celu sparaliżowania mobilizacji rezerwistów II kategorii do wojska rosyjskiego z naszych terenów. Jesienią 1917 jako komendant placówki POW wraz z podległymi peowiakami, odebrał austriackiemu pododdziałowi ekspedycyjnemu zboże zarekwirowane mieszkańcom Puchaczowa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej powołany przez J. Piłsudskiego na oficera łącznikowego przy Ochotniczej Armii Sprzymierzonej gen. Stanisława Bułak-Bałachowieża; w jej składzie walczył do podpisania rozejmu. W latach międzywojennych ożenił się z Józefą Michałowską (z oddziału żeńskiego POW „Białoruś”) i pełnił ważne funkcje państwowe (np. w Sztabie Generalnym WP; "Dwójka" wywiadowcza). We wrześniu 1939 r. kierował Cywilnym Komitetem Obrony m. Lublina; walczył z Niemcami pod Cycowem, Mogielnicą, Jasieńcem, również po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września. Ciężko ranny koło Janowa Lubelskiego, zmarł w stopniu kapitana 31 X 1939 r. w szpitalu Szczebrzeszynie. Po ekshumacji spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Dnia 11.11.1933 Rada Miasta Łęczna z okazji 15-lecia Niepodległości Polski na nadzwyczajnym posiedzeniu postanowiła jednogłośnie nadać mu tytuł OBYWATELA HONOROWEGO Miasta. Uzasadnienie przedstawione przez przewodniczącego RM Stanisława Lecewicza brzmiało: "Rada miejska, biorąc pod uwagę ofiarną pracę kpt. Lisa - Błońskiego nad podniesieniem oświaty, niezmordowaną działalność nad uspołecznieniem tutejszego obywatelstwa i jego skonsolidowaniem w pracy dla dobra społeczeństwa i Państwa Polskiego, szczytne przewodnictwo w ruchu niepodległościowym, zaszczyt wreszcie, jaki spada na tutejsze miasto w powodu chlubnej Jego służby dla Odrodzonej Wielkiej Ojczyzny". Dołączono zaświadczenie mieszkańców Ludwina z 11.11.1928 r. i rekomendację na posła do Sejmu RP. Jako komendant VIII okręgu POW wykazywał też talent pedagogiczny, pracując w łęczniańskim Gimnazjum; kochał młodzież, którą angażował w pracę na rzecz POW i ochotniczego zaciągu do Wojska Polskiego. Obecnie możemy dodać także: dobrze wychował z żoną Józefą córkę Danutę, która była jedną z kilku kobiet w Polsce odznaczonych Orderem Virtuti Militari za działalność niepodległościową i walkę w Powstaniu Warszawskim. 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij