Studenci zaprojektowali nową część Łęcznej
Od kliku lat Gmina Łęczna współpracuje z Politechniką Lubelską. W ramach współpracy studenci Wydziału Budownictwa i Architektury kierunek Architektura opracowują koncepcje urbanistyczne zagospodarowania wybranych obszarów miasta Łęczna. W 2025 roku zajęli się zagospodarowaniem terenu w rejonie ulic: Polna, Wojska Polskiego, Droga Bobrownicza. Obszar został wybrany ze względu na jego wyjątkowy potencjał dla rozwoju funkcjonalno-przestrzennego miasta zwłaszcza w kontekście zabudowy mieszkaniowej. Koncepcje zostały wykonane przez studentów studiów magisterskich na kierunku architektura w ramach przedmiotu: Zaawansowane Projektowanie Urbanistyczne
Na początku kwietnia tego roku grupa studentów pod opieką nauczycieli - Pani mgr inż. arch. Joanny Mużykowskiej i Pana mgr inż. arch. Sebastiana Łuczkiewicza przyjechała do Łęcznej, aby na miejscu zapoznać się z terenem, który miał stać się przedmiotem ich opracowań. Wizyta w Łęcznej stała się dla nich okazją, aby odwiedzić inne rejony miasta (w tym sąsiednie osiedla mieszkaniowe Niepodległości i Bobrowniki). Po starej części Łęcznej i Podzamczu gości oprowadzał Burmistrz Leszek Włodarski.
Po kilkunastu tygodniach pracy, 26 czerwca 2025 r. w Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się konferencja, na której studenci pochwalili się efektami swojej pracy. Celem nadrzędnym projektu było opracowanie kompleksowej koncepcji możliwego zagospodarowania i użytkowania przedmiotowego obszaru poprzez zaplanowanie struktury o uporządkowanym układzie przestrzennym, optymalnej gęstości zabudowy, wysokich walorach urbanistyczno-architektonicznych, wyposażonej w bogaty program funkcjonalno-przestrzenny oraz właściwie wpisanej w istniejącą tkankę miejską.
Przekładając to na potoczny język warto posłużyć się cytatem z autorów jednej z prezentowanych koncepcji – „projekty zakładały rozwój obecnych terenów rolnych o nową zabudowę mieszkaniową, usługową oraz infrastrukturę społeczną i transportową. Głównym celem jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej życiu mieszkańców danego terenu jak i całego miasta i okolic”.
Na początku konferencji Burmistrz Leszek Włodarski przywitał zaproszonych gości i autorów koncepcji. Po krótkim powitaniu, tematykę spotkania przybliżył Pan Sebastian Łuczkiewicz z Politechniki Lubelskiej, a następnie oddał głos studentom.
W obecności Zastępcy Burmistrza Łęcznej Pana Bartłomieja Zwolakiewicza, przedstawiciela Rady Miejskiej Pana Przewodniczącego Krzysztofa Matczuka, a przede wszystkim licznie zgromadzonych mieszkańców Łęcznej - studenci przystąpili do prezentacji swoich pomysłów.
Swoje prace zaprezentowało 6 grup. Każda z nich opracowała indywidualną wizję zagospodarowania przedmiotowego terenu. Niemniej jednak dało się wyróżnić elementy wspólne dla większości koncepcji:
Po zakończeniu prezentacji opiekunowie studentów Pani Joanna Mużykowska i Pan Sebastian Łuczkiewicz prowadzili dyskusję na temat zaprezentowanych prac. Cieszy duża liczba mieszkańców naszego miasta. Szczególnie licznie byli reprezentowani właściciele nieruchomości zlokalizowanych w granicach opracowania koncepcji. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja na temat przyszłości budownictwa i zagospodarowania przestrzennego w Łęcznej i w Polsce.
Na koniec Burmistrz Łęcznej i Przewodniczący Rady Miejskiej w Łęcznej wręczyli studentom i pracownikom naukowym Politechniki Lubelskiej okolicznościowe dyplomy i podziękowania.
Całe spotkanie można podsumować stwierdzeniem, że w tym akademickim ćwiczeniu autorom chodziło o to, aby pokazać mieszkańcom i włodarzom miasta potencjał miejsca.
Zaprezentowane koncepcje stanowią wizję i wzorzec odnośnie możliwego alternatywnego zagospodarowania i użytkowania obszaru oraz punkt wyjścia dla opracowania ewentualnych nowych dokumentów planistycznych. Często się bowiem zdarza, że pomimo wysokich walorów kompozycyjno-przestrzennych danego miejsca nie jest ono w swoim obecnym stanie zagospodarowania postrzegane tak jak być powinno. Tymczasem przygotowane przez studentów kompleksowe koncepcje urbanistyczne pokazują tkwiące w obszarze możliwości i stanowią instrument marketingowy promujący walory miejsca
Należy także w tym miejscu nadmienić, że na początku semestru studenci w ramach zajęć musieli także opracować wieloaspektową część analityczną opracowania (uwarunkowania przestrzenne, społeczne, gospodarcze, demograficzne, ekonomiczne, kulturowe komunikacyjnych i przyrodnicze) dotyczącą całego obszaru gminy Łęczna. Analizy te stanowiły punkt wyjścia dla opracowania przedmiotowych koncepcji urbanistycznych. Nie można zatem stwierdzić, że koncepcje wyłącznie „bujały w obłokach” bez uwzględnienia uwarunkowań lokalnych.
Poza czysto dydaktyczną i naukową jest jeszcze dodatkowa korzyść z tego spotkania. Mieszkańcy Łęcznej mogli przekonać się jak mogą wyglądać współczesne rozwiązania urbanistyczne zaimplementowane w ich mieście, natomiast studenci wyniosą cenna naukę jak trudno jest pogodzić teoretyczną wiedzę zdobytą na uczelni z realnym miastem i jego uwarunkowaniami możliwościami i oczekiwaniami mieszkańców.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z konferencji oraz koncepcje autorskie koncepcje studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Zapraszamy do oglądania.
Mateirały z prezentacji dostępne są tutaj.
Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00
e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP /y5j80b3hn1/skrytka