Dodano: 2025-07-11 10:03:54

Studenci zaprojektowali nową część Łęcznej

Studenci zaprojektowali nową część Łęcznej

Studenci zaprojektowali nową część Łęcznej

Od kliku lat Gmina Łęczna współpracuje z Politechniką Lubelską. W ramach współpracy studenci Wydziału Budownictwa i Architektury kierunek Architektura opracowują koncepcje urbanistyczne zagospodarowania wybranych obszarów miasta Łęczna. W 2025 roku  zajęli się zagospodarowaniem terenu  w rejonie ulic: Polna, Wojska Polskiego, Droga Bobrownicza. Obszar został wybrany ze względu na jego wyjątkowy potencjał  dla rozwoju funkcjonalno-przestrzennego miasta zwłaszcza w kontekście zabudowy mieszkaniowej. Koncepcje zostały wykonane przez studentów studiów magisterskich na kierunku architektura w ramach przedmiotu: Zaawansowane Projektowanie Urbanistyczne

Na początku kwietnia tego roku grupa studentów pod opieką nauczycieli - Pani mgr inż. arch. Joanny Mużykowskiej i Pana mgr inż. arch. Sebastiana Łuczkiewicza przyjechała do Łęcznej, aby na miejscu zapoznać się z terenem, który miał stać się przedmiotem ich opracowań. Wizyta w Łęcznej stała się dla nich okazją, aby odwiedzić inne rejony miasta (w tym sąsiednie osiedla mieszkaniowe Niepodległości i Bobrowniki). Po starej części Łęcznej i Podzamczu gości oprowadzał Burmistrz Leszek Włodarski.

Po kilkunastu tygodniach pracy, 26 czerwca 2025 r. w Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się konferencja, na której studenci pochwalili się efektami swojej pracy. Celem nadrzędnym projektu było opracowanie kompleksowej koncepcji możliwego zagospodarowania i użytkowania przedmiotowego obszaru poprzez zaplanowanie struktury o uporządkowanym układzie przestrzennym, optymalnej gęstości zabudowy, wysokich walorach urbanistyczno-architektonicznych, wyposażonej w bogaty program funkcjonalno-przestrzenny oraz właściwie wpisanej w istniejącą tkankę miejską.

Przekładając to na potoczny język warto posłużyć się cytatem z autorów jednej z prezentowanych koncepcji – „projekty zakładały rozwój obecnych terenów rolnych o nową zabudowę mieszkaniową, usługową oraz infrastrukturę społeczną i transportową. Głównym celem jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej życiu mieszkańców danego terenu jak i całego miasta i okolic”.

Na początku konferencji Burmistrz Leszek Włodarski przywitał zaproszonych gości i autorów koncepcji. Po krótkim powitaniu, tematykę spotkania przybliżył Pan Sebastian Łuczkiewicz z Politechniki Lubelskiej, a następnie oddał głos studentom.

W obecności Zastępcy Burmistrza Łęcznej Pana Bartłomieja Zwolakiewicza, przedstawiciela Rady Miejskiej Pana Przewodniczącego Krzysztofa Matczuka, a przede wszystkim licznie zgromadzonych mieszkańców Łęcznej - studenci przystąpili do prezentacji swoich pomysłów.

Swoje prace zaprezentowało 6 grup. Każda z nich opracowała indywidualną wizję zagospodarowania przedmiotowego terenu. Niemniej jednak dało się wyróżnić elementy wspólne dla większości koncepcji:

  1. Zrównoważony i funkcjonalny układ komunikacyjny zapewniający sprawne powiązania zarówno wewnątrz obszaru jak i z pozostałą częścią miasta. Jego głównym celem jest wspieranie aktywnych form przemieszczania tj. ruch pieszy i rowerowy. Wielowarstwowa infrastruktura transportowa (piesza, rowerowa i kołowa) stanowi kręgosłup funkcjonalny i przestrzenny projektowanej przestrzeni.
  2. Różnorodne formy zabudowy mieszkaniowej dostosowane do potrzeb i możliwości różnych grup potencjalnych mieszkańców. W ramach terenu opracowania zlokalizowane są zarówno kameralne kwartałów zabudowy wielorodzinnej, wolnostojące bloki i wille miejskie oraz wszystkie formy zabudowy jedno rodzinnej: wolnostojąca, bliźniacza i szeregowa.
  3. Bogaty i atrakcyjny program funkcjonalny nakierowany zarówno na potrzeby nowych mieszkańców planowanej dzielnicy jaki i tych zamieszkujących istniejącą część miasta. Poszczególne koncepcje zakładały lokalizację w obszarze pełnego wachlarza obiektów usługowych: usługi komercyjne (pasaże handlowe, obiekty biurowe), usługi sportu i rekreacji (nowy basen miejski z kąpieliskiem letnim, sala sportowo- rekreacyjna, obiekty plenerowe),  usługi kultury (centrum społeczności lokalnej, dom kultury) oraz szereg innych atrakcji.  Obiekty te miały być harmonijne powiązane poprzez sieć ścieżek pieszych rowerowych oraz  atrakcyjne przestrzenie publiczne. Elementem wspólnym kilku opracowań była kreacja serca dzielnicy – najważniejszej przestrzeni wspólnej (miejsca integracji mieszkańców) odznaczającej się wyjątkowymi walorami kompozycyjno-przestrzennymi.
  4. Atrakcyjnie zagospodarowane tereny zielone służące rekreacji i wszelkim formom aktywnego wypoczynku. Funkcje tam rozmieszczone przeznaczone są dla każdej grupy wiekowej  i obejmują szeroki wachlarz możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. Starannie zaprojektowana zieleń nie tylko wpływa na pozytywny odbiór miejsca, ale to także element budowania integracji społecznej i kształtowaniu lokalnej tożsamości.

Po zakończeniu prezentacji opiekunowie studentów Pani Joanna Mużykowska i Pan Sebastian Łuczkiewicz prowadzili dyskusję na temat zaprezentowanych prac. Cieszy duża liczba mieszkańców naszego miasta. Szczególnie licznie byli reprezentowani właściciele nieruchomości zlokalizowanych w granicach opracowania koncepcji. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja na temat przyszłości budownictwa i zagospodarowania przestrzennego w Łęcznej i w Polsce.

Na koniec Burmistrz Łęcznej i Przewodniczący Rady Miejskiej w Łęcznej wręczyli studentom i pracownikom naukowym Politechniki Lubelskiej okolicznościowe dyplomy i podziękowania.

Całe spotkanie można podsumować stwierdzeniem, że w tym akademickim ćwiczeniu autorom chodziło o to, aby pokazać mieszkańcom i włodarzom miasta potencjał miejsca.

Zaprezentowane koncepcje stanowią wizję i wzorzec odnośnie możliwego alternatywnego zagospodarowania i użytkowania obszaru oraz punkt wyjścia dla opracowania ewentualnych nowych dokumentów planistycznych. Często się bowiem zdarza, że pomimo wysokich walorów kompozycyjno-przestrzennych danego miejsca nie jest ono w swoim obecnym stanie zagospodarowania  postrzegane tak jak być powinno. Tymczasem przygotowane przez studentów kompleksowe koncepcje urbanistyczne pokazują tkwiące w obszarze możliwości i stanowią instrument marketingowy promujący walory miejsca

Należy także w tym miejscu nadmienić, że na początku semestru studenci w ramach zajęć musieli także opracować wieloaspektową część analityczną opracowania (uwarunkowania przestrzenne, społeczne, gospodarcze, demograficzne, ekonomiczne, kulturowe komunikacyjnych  i przyrodnicze) dotyczącą całego obszaru gminy Łęczna. Analizy te stanowiły punkt wyjścia dla opracowania przedmiotowych koncepcji urbanistycznych. Nie można zatem stwierdzić, że koncepcje wyłącznie „bujały w obłokach” bez uwzględnienia uwarunkowań lokalnych.

Poza czysto dydaktyczną i naukową jest jeszcze dodatkowa korzyść z tego spotkania. Mieszkańcy Łęcznej mogli przekonać się jak mogą wyglądać współczesne rozwiązania urbanistyczne zaimplementowane w ich mieście, natomiast studenci wyniosą cenna naukę jak trudno jest pogodzić teoretyczną wiedzę zdobytą na uczelni z realnym miastem i jego uwarunkowaniami możliwościami  i oczekiwaniami mieszkańców.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z konferencji oraz koncepcje autorskie koncepcje studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Zapraszamy do oglądania.

Mateirały z prezentacji dostępne są tutaj.

Zdjęcia - Studenci zaprojektowali nową część Łęcznej

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij