Dodano: 2013-07-04 00:00:00

Szanujemy, poznajemy i chronimy przyrodę – edukacja ekologiczna uczniów szkoły podstawowej nr 4 w Łęcznej

Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej od marca do czerwca 2013r. realizowała projekt działań ekologicznych „Szanujemy, poznajemy i chronimy przyrodę – edukacja ekologiczna uczniów szkoły podstawowej”. Projekt  miał na celu kształcenie zachowań ukierunkowanych na ochronę przyrody, aktywizację dzieci i młodzieży do praktycznych działań na rzecz popularyzacji wiedzy ekologicznej,  poznanie walorów środowisko naturalnego regionu oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Działania miały szeroki zasięg i obejmowały całą społeczność szkolną.  Możliwe to było dzięki wsparciu projektu przez Gminę Łęczna.  W ramach projektu zrealizowano następujące  zadania ekologiczne:
•    konkurs wiedzy przyrodniczej dla I i II etapu edukacji,
•    konkurs plastyczny dla każdej klasy i szkolnego koła LOP,
•    wycieczka przyrodniczo-ekologiczna do Roztoczańskiego Parku Narodowego,
•   zagospodarowanie  kolejnego fragmentu ogrodu przyszkolnego
 Realizacja  poszczególnych zadań rozpoczęła się od zorganizowania Tygodnia Ekologicznego
w dniach 15-22 kwietnia 2013r. Każda klasa wykonywała zadania ekologiczne wg opracowanego
w szkole scenariusza zajęć pod hasłem „Elektroodpady – proste zasady” a podsumowaniem była ekspozycja prac konkursowych na korytarzu szkolnym. Na prezentację składały się:
•    Wystawa prac uczniów LISTY  DLA ZIEMI adresowane do osób dorosłych (rodziców, dziadków), aby zwrócili uwagę na degradację otaczającego  ich środowiska.
•    Wystawa plastyczna „Ekodzieci segregują śmieci” i „ Elektroodpady – proste zasady”, której celem było pokazanie jakim problemem są odpady  wytwarzane przez ludzi w coraz większej ilości.
Wszystkie klasy  uczestniczące w konkursie plastycznym otrzymały podziękowania i upominki rzeczowe dla każdego ucznia.
       Kolejnym zadaniem był konkurs   „Najlepszy przyrodnik wśród klas II, III, IV, V, VI ”.
Celem konkursu było: utrwalenie i pogłębienie wiadomości przyrodniczo-ekologicznych, propagowanie postawy młodego ekologa, rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem oraz stworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji dla uczniów. 16 kwietnia 2013r  reprezentanci poszczególnych klas mieli za zadanie rozwiązać test składający się z zadań otwartych i zamkniętych dostosowanych do poziomu klasy. Różnorodne zadania dotyczyły wiadomości i umiejętności zawartych w podstawie programowej szkoły podstawowej i obejmowały  zagadnienia przyrodniczo-ekologiczne.  Wśród 58 uczestników zwycięzcami konkursu zostali:

KLASY II
1. Maciej Ostrowski   IIC i Julia Śliwińska  IIA
2. Julia Chapuła  IIA i Natalia Świrk  II B
3.  Igor Iwanek i  Patrycja Klukow z  II B

KLASY III
1.  Karolina Stadnik   IIIA
2. Dominika Sikora  IIIB i Dawid Oleszek  IIIC
3. Kacper Tupaj  III D

KLASY IV
1.    Szymon Czuba  IVB
2.    Iga Arciszewska IVA, Aleksandra Wołos IVA
3.    Marta Winiarska IVC,  Wiktoria Chołast IVB

KLASY V
1.    Oliwia Gańska VA, Kamil Karaś VB, Mateusz Szyszkowski VB, Jolanta Brzostowska VC
2.    Oliwia Wójcik VA, Sandra Szymbor VD
3.    Tomasz Piórkowski VC

KLASY VI
1.    Karolina Adamczyk VIC
2.    Julia Pawlak VIA
3.    Katarzyna Polak VIC

Dla zwycięzców konkursu zakupiono wartościowe nagrody książkowe oraz dyplomy ze  środków pozyskanych w ramach  realizowanego projektu.
       Dzięki refundacji kosztów w dniu 28 maja 2013r.  42 osobowa grupa uczniów z klas III-VI szczególnie zaangażowanych i zainteresowanych przyrodą, w tym należących do szkolnego koła LOP uczestniczyła w wycieczce po Roztoczu. Celem wycieczki było poznanie walorów krajobrazowych Roztoczańskiego Parku Narodowego. W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili ośrodek edukacyjno-muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, kościół na wyspie św. Jana Nepomucena,  wspięli się na Bukową Górę, skąd rozpościera się malownicza panorama na Roztocze Środkowe. Mieli okazję zobaczyć ścisły rezerwat przyrody, mijając powalone drzewa rozkładane przez destruentów, las świerkowy , buczynę karpacka i zmieniające się runo leśne. Podczas spaceru po Zwierzyńcu zobaczyli jedyny na Świecie pomnik szarańczy. Odbyli spacer na słynne Szumy na rzece Sopot z rezerwatu „Czartowe Pole”. Na zakończenie wycieczki odwiedzili Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze wpisane do rejestru zabytków zwane Zagrodą Guciów. Wycieczka okazała się atrakcyjna, dzięki wsparciu z budżetu Miasta Łęczna uczniowie poznali krajobraz i przyrodę drugiego parku narodowego Lubelszczyzny. Wspólną cechą dla parku i naszego miasta jest położenie nad rzeką Wieprz. Na Roztoczu rzeka znajduje się w górnym biegu i jest małym potoczkiem a w Łęcznej rozlewa się w szerokim korycie stanowiąc bieg środkowy. W trakcie wycieczki każdy z uczniów otrzymał folder o parku oraz ulotki zachęcające do ponownego odwiedzenia.
      Ostatnim zadaniem realizowanym w ramach projektu było dalsze zagospodarowanie Ogrodu Integracyjno-Przyrodniczego. Z pozyskanych funduszy stworzono „ ogródki warzywne”, którymi opiekują się cztery klasy pierwsze. Działanie to ma na celu uczyć dzieci życia w harmonii
z przyrodą, wrażliwości estetycznej, opieki nad roślinami w naszym najbliższym otoczeniu.

Efekty ekologiczne:

     W wyniku realizacji projektu uczniowie pozyskali wiedzę o Roztoczańskim Parku Narodowym. Przez bezpośredni kontakt, poznali krajobraz i przyrodę drugiego parku narodowego Lubelszczyzny.
Zakończony projekt pogłębił wśród uczniów wiedzę i zainteresowania ekologią. Stali się wrażliwsi na piękno otaczającej nas przyrody i świadomi zagrożeń, jakie powoduje człowiek poprzez nieprawidłowe użytkowanie zasobów przyrody. Przypomnieli sobie i utrwalili wiedzę na temat segregacji odpadów, w związku z nowymi przepisami obowiązującymi
w całej Polsce od 1 lipca 2013 roku zwane Nowym system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zdobyta wiedza podczas realizacji poszczególnych zadań, posłuży im w dalszej edukacji szkolnej. Wykorzystali ją również w  konkursie wiedzy przyrodniczej.
Trwałym efektem zrealizowanego projektu  są stworzone „ogródki warzywne, zbóż i ziół”,  które są  niezwykle istotne w nauczaniu dzieci i młodzieży z terenów miejskich.
      Z analizy zestawienia kosztów całego projektu wynika, że zaplanowane zadania zostały w pełni zrealizowane i przyniosły oczekiwane efekty. Realizacja przebiegała zgodnie z harmonogramem rzeczowo- finansowym.

Koordynatorzy projektu:
I etap edukacji - Elżbieta Polak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
II etap edukacji - Henryka Wrońska, nauczyciel przyrody

Elżbieta Polak

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij