Przed laty kapele podwórkowe rozbrzmiewały na ulicach wielu miast, a zwłaszcza w przedwojennym Lwowie. Dziś żeby je usłyszeć organizowane są festiwale – jak ten w Łęcznej.
25-26 lipca po raz XVIII odbył się Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych na Targowisku Miejskim w Łęcznej, który wpisał się na dobre w kalendarz łęczyńskich imprez.
Od osiemnastu lat przyjeżdżający do naszego miasta najlepsi przedstawiciele tego muzycznego nurtu tworzą tradycję wspólnego muzykowania i zabawy. Z roku na rok festiwal się rozwija i obecnie ma formułę ogólnopolskiej imprezy. Główny ciężar organizacji przejęło Centrum Kultury.
W tym roku na festiwalu zaprezentowało się 12 kapel z całej Polski, m.in. Górnicza Kapela Podwórkowa KARBON z Łęcznej, Rzeszowska Kapela Folkloru Miejskiego CIANTO czy Kapela SPOD DĘBU z Mzurek.
KARBON jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Powstała w 1993 roku z inicjatywy nieżyjącego Tadeusza Kuśmierza. Repertuar kapeli jest różnorodny - w większości są to utwory własnej kompozycji. Z inicjatywy tej kapeli powstała cykliczna impreza „Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych” ciesząca się wielkim powodzeniem łęczyńskiej publiczności, o czym świadczą wypowiedzi mieszkańców:
Festiwal kapel bardzo mi się podoba. Jest to okazja do wysłuchania przebojów z przeszłości, które bawiły mieszańców miasteczek. Jest doskonałą okazją do promocji naszego miasta - mówi pani Janina.
Od 10 lat uczestniczymy z żoną i naszymi przyjaciółmi na tym festiwalu. Jest to jedyna taka w Łęcznej, piękna impreza dla nas ludzi starszych. Przypomina nam młode, wcale nie łatwe życie – dodaje pan Wojtek.
Wyniki:
Jury festiwalu postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:
-indywidualne wyróżnienie w wysokości 500 złotych dla instrumentalisty - Mirosława Klepaczki klarnecisty Kapeli SPOD DĘBU z Mzurek
Dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości po 500 złotych kapelom: TOŃKO z Dynowa za kontynuację działalności w nowym składzie oraz Kapeli Tolka Gałązki z Moszczenicy za debiut na Festiwalu w Łęcznej.
Dwie równorzędne III nagrody w wysokości po 1000 złotych dla Górniczej Kapeli Podwórkowej KARBON z Łęcznej za udany powrót na estradę oraz Kapeli Podwórkowej TO i OWO z Myszkowa za kultywowanie lokalnej tradycji w swoim repertuarze
Dwie równorzędne II nagrody w wysokości po 1500 złotych przyznano Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej za ciekawą aranżację wykonywanych utworów oraz Lwowskiej Kapeli Podwórkowej TA JOJ z Przemyśla za oryginalny własny program
Pierwszą nagrodę w wysokości 4000 zł Jury przyznało Rzeszowskiej Kapeli Folkloru Miejskiego CIANTO z Rzeszowa za zróżnicowany, opracowany artystycznie repertuar i pasję w jego prezentacji
Nagrodę Specjalną tegorocznego Festiwalu w wysokości 800.00 złotych Jury przyznało Kapeli BARWY z Kowla na Ukrainie za udaną interpretację popularnych polskich i ukraińskich utworów
Nagrodę w postaci pucharu i nagrody 500 zł ufundowanych przez prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna Spółka z o.o. w Łęcznej za piosnkę o tematyce targowej zatytułowaną „Łęczyńska samba targowa" otrzymuje Górnicza Kapela Podwórkowa KARBON z Łęcznej.
XVIII Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych zakończył się potańcówką i pokazem sztucznych ogni.
Galeria zdjęć.