Dodano: 2023-01-07 12:04:15

Uroczystości z okazji 556 lecia Łęcznej

Uroczystości z okazji 556 lecia Łęcznej

7 stycznia 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk, w czasie pobytu w Kozienicach, wystawił dokument, którego treść stanowiła przełom w dziejach nadwieprzańskiej wsi Łęczna. Monarcha zezwolił bowiem kasztelanowi krakowskiemu Janowi z Tęczyna zorganizować miasto, które miało nadal nazywać się Łęczna.

Król nadał mającemu powstać ośrodkowi miejskiemu prawo niemieckie inaczej zwane średzkie lub magdeburskie, chociaż później przyjęto model organizacyjny gminy miejskiej według prawa magdeburskiego, które występowało w stolicy województwa - Lublinie i było powszechne w XV w. w innych miastach małopolskich.

Przywilej lokacyjny wystawiony przez króla stanowił program budowy nowego ośrodka, stając się zarazem fundamentem prawnym organizowanej gminy miejskiej. W tym miejscu warto wspomnieć, że Łęczna wyróżnia się na tle innym miast lubelskich faktem, że królewski dokument zachował się do współczesnych czasów w oryginale i jest przechowywany w warszawskich archiwach.

Przywilej lokacyjny nie tworzył jeszcze nowego ośrodka miejskiego, ale zapewniał procesowi lokacyjnemu podstawę prawną dla organizacji wewnętrznej i ustroju gminy miejskiej, a także pozwalał dokonać podziału przestrzeni miasta według powszechnie stosowanego modelu oraz przeprowadzić potrzebne prace inwestycyjne.

Z okazji dzisiejszego wydarzenia pod pomnikiem Jana Tęczyńskiego przypomniano rys historyczny powstania miasta i złożono kwiaty.

Zdjęcia - Uroczystości z okazji 556 lecia Łęcznej

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij