Sesja w dniu 25 marca 2015 r. Planowane rozpoczęcie obrad – godz.14.00.
Przewidywany porządek obrad:
1. Otwarcie Sesji – stwierdzenie quorum
2. Przyjęcie poprawek do porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z V-ej Sesji Rady
4. Sprawozdanie Burmistrza z pracy między sesjami
5. Interpelacje, zapytania, wnioski
6. Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Łęczna w 2014 roku
7. Informacja o działalności Straży Miejskiej w Łęcznej w 2014 roku
8. Podjęcie uchwały w sprawie:
a) rozstrzygnięcia o wyodrębnieniu w budżecie gminy Łęczna na rok 2016 środków stanowiących fundusz sołecki,
b) zmian w wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015-2023,
c) wprowadzenia zmian w budżecie gminy Łęczna na 2015 rok,
d) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łęczyńskiemu,
e) nadania nazwy rondu położonemu w granicach administracyjnych miasta Łęczna,
f) utworzenia odrębnego obwodu głosowania w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej dla przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
9. Wolne wnioski
10. Sprawy organizacyjne
11. Zakończenie obrad
Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Krystyna Borkowska otworzyła sesję i stwierdziła prawomocność obrad (obecnych 21 radnych). Radni przyjęli jednogłośnie protokół z V-tej Sesji Rady Miejskiej. Następnie Burmistrz przedstawił sprawozdanie Burmistrza z pracy między sesjami (treść sprawozdania w załączeniu).
W punkcie interpelacje, zapytania, wnioski Przewodnicząca Rady poinformowała o złożonych interpelacjach radnych oraz udzielonych na nie odpowiedziach. Następnie Burmistrz Łęcznej odpowiadał na pytania radnych. Dotyczyło to między innymi granic Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, sprawy przeniesienia I Liceum Ogólnokształcącego, a także projektu "Wirtualne Powiaty III".
Następnie Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej insp. Sławomir Zagojski przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Łęczna w 2014 roku. Wskazał na nowo pojawiające się zagrożenia takie jak oszustwa internetowe. Zwrócił również uwagę na obciążenia i zagrożenia związane z imprezami masowymi. Poinformował także o zwiększeniu liczby incydentów o charakterze chuligańskim.
Informację o działalności Straży Miejskiej w Łęcznej w 2014 r. przedstawiła Komendant Straży Miejskiej Joanna Wojciechowska.
Następnie swoje uwagi i pytania do przedstawionych sprawozdań zgłaszali radni. Dotyczyły one udziału procentowego w interwencjach Straży Miejskiej spraw związanych z niewłaściwym parkowaniem, wysokością kar za ujawnione wybryki chuligańskie i zaniepokojenia wzrostem zagrożenia przestępstwami narkotykowymi.
W odpowiedzi na wspomniany w dyskusji projekt likwidacji Straży Miejskiej Komendant Powiatowy Policji przedstawił opinię, że było by to złe rozwiązanie i przypomniał, że wcześniejsza jego opinia tak jak opinia Komendanta Wojewódzkiego w tej sprawie była negatywna.
Uchwała w sprawie rozstrzygnięcia o wyodrębnieniu w budżecie gminy Łęczna na rok 2016 środków stanowiących fundusz sołecki przyjęta została jednogłośnie. Fundusz sołecki jest wyodrębniony w budżecie gminy Łęczna. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich. Pieniądze funduszu można wydać tylko na zadania, które spełniają warunki określone w ustawie o funduszu sołeckim i służą poprawie warunków życia mieszkańców, są zadaniami własnymi gminy oraz są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Takie samo poparcie uzyskały uchwały w sprawie zmian w wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015-2023 oraz wprowadzenia zmian w budżecie gminy Łęczna na 2015 rok. Uchwały podjęto jednogłośnie.
Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łęczyńskiemu (kwota 200 000 zł) dotyczy kontynuacji modernizacji drogi powiatowej o nr 2003L w miejscowościach Witaniów, Karolin. Zadanie realizowane będzie przez Zarząd Dróg Powiatowych w Łęcznej. Gmina Łęczna dofinansuje max. 50% wydatków zrealizowanych przez ZDP w Łęcznej w 2015 roku. Radni zgłosili wątpliwości w finansowaniu dróg nie będących w dyspozycji gminy. Burmistrz poprosił radnych o podjęcie uchwały w ramach dobrej współpracy z Powiatem. O to samo zaapelował Starosta Łęczyński Pan Roman Cholewa. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała w sprawie nadania nazwy rondu położonemu w granicach administracyjnych miasta Łęczna dotyczy ronda u zbiegu ulic Polnej i Suffczyńskich (koło Tesco). Z inicjatywą nadania temu rondu nazwy "Rondo im. Nauczycieli Tajnego Nauczania" wystąpił Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP. Przedstawiony przez Burmistrza Łęcznej projekt uchwały poparli wszyscy radni.
Utworzenie odrębnego obwodu głosowania - Rada jest obowiązana, na wniosek Burmistrza, utworzyć odrębny obwód głosowania w zakładzie opieki zdrowotnej jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 wyborców. Obwód głosowania Nr 16 z siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej ul. Krasnystawska 52 utworzony jest dla wyborców przebywających w tej jednostce w dniu wyborów. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
DO POBRANIA
sprawozdanie_burmistrza_lecznej_sesja_25_marca2015.docx