Dodano: 2020-08-07 08:04:52

W Łęcznej też odkomarzamy i to od dawna

W Łęcznej też odkomarzamy i to od dawna

Od 2016 roku w biologicznym odkomarzaniu miasta pomagają jerzyki. Kilkadziesiąt budek dla tych ptaków zamontowano przed laty na wieży straży pożarnej w Łęcznej. To bardzo skuteczna metoda, ponieważ jerzyki zjadają tysiące komarów.

Miejsce na montaż budek wybrane zostało starannie przy współpracy ornitologa, dr. Grzegorza Grzywaczewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jerzyk to średni ptak wędrowny podobny do jaskółki. Żywi się m.in. meszkami i komarami. Dziennie potrafi zjeść do 20 tysięcy komarów. Budki dla paktów i równie skutecznych nietoperzy znajdziemy na wszystkich modernizowanych budynkach. Są na szkołach, przedszkolach, spichlerzu, a niedługo także na Runku II.

Jednak komarów w tym roku jest znacznie więcej niż w latach ubiegłych, dlatego miejskie skwery, parki, place zabaw oraz inne miejsca, gdzie gromadzą się ludzie, opryskiwane są również chemicznie, oczywiście z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Oprysk wykonywany jest bardzo wcześniej rano lub wieczorem i jedynie punktowo, tak aby nie szkodzić całemu ekosystemowi w tym bardzo pożytecznym pszczołom. Zabiegi rozpoczęto w lipcu i będą powtarzane w miarę potrzeb w sierpniu.

Gmina planuje budowę kolejnych budek dla ptaków owadożernych - naszych naturalnych sprzymierzeńców w walce z komarami.

 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
 

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij