Dodano: 2012-12-13 00:00:00

Warsztaty wycinanki ludowej

Warsztaty wycinanki ludowej
W Muzeum Regionalnym w Łęcznej odbyły się 12 grudnia br. warsztaty wycinanki ludowej. Uczestniczyli w nich uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej nr 4.

Wycinanka z papieru - jako jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. „Trudno ustalić precyzyjne początki tej dziedziny twórczości. Wiadomo, że w połowie XIX wieku pojawiły się w oknach wiejskich domów papierowe, białe firaneczki wycinane w ażurowe wzory. Prawdopodobnie te właśnie dekoracje poprzedziły kolorową wycinankę. Niezwykle istotnym czynnikiem w powstaniu wycinanki było pojawienie się w latach 50. XIX wieku kolorowego papieru glansowanego, z którego wycinano pojedyncze motywy roślinne bądź zwierzęce i naklejano je bezpośrednio na wewnętrzne ściany, piece czy belki stropowe chałup. Z czasem wycięte wzory zaczęto naklejać na szary papier lub biały karton, rozbudowując jednocześnie ich formę i treść. Szczytowy punkt rozwoju artystycznego wycinanka osiągnęła w drugiej połowie XIX wieku, stając się ważnym elementem dekoracyjnym wiejskich izb. Niestety po pierwszej wojnie światowej zwyczaj strojenia chałup wycinankami należał już do rzadkości, a po drugiej wojnie zanikł zupełnie. Mimo to wycinanka wciąż żyje, a nawet się rozwija. W ostatnich latach wykorzystuje się wycinanki na galanterii skórzanej i materiałowej, kartach pocztowych, karnetach, plakatach, zaproszeniach czy laurkach”.

Warsztaty przeprowadził Roman Prószyński (z miejscowości Terpentyna, gm. Dzierzkowice) – znany i ceniony twórca wycinanek oraz pisanek.

Roman Prószyński osiągnął duże mistrzostwo w tworzeniu różnorodnych wycinanek. Precjoza z papieru zaczął wykonywać od 1973 roku. Sztuki tej uczył się od najmłodszych lat od swojego ojca - nauczyciela, malarza i miłośnika sztuki ludowej. Początkowo czerpał wzory z wycinanek znanego, nieżyjącego już twórcy Ignacego Dobrzyńskiego. Po opanowaniu techniki wycinania wprowadził własne wzory, wykorzystując niekiedy motywy narodowe, a także elementy z pisanek. Są to precyzyjne, niemal koronkowe, stylizowane kompozycje geometryczne i geometryczno-roślinne.

Artysta posiada niezliczone bogactwo pomysłów i zadziwia umiejętnością tworzenia ciągle nowych wzorów. Jego wycinanki eksponowane były na licznych wystawach poświęconych sztuce ludowej w kraju i za granicą. Prace Romana Prószyńskiego znajdują się w kolekcjach muzealnych, jak i prywatnych, m.in. w Polsce, Danii, Szwecji, Francji, Brazylii i USA.

Koordynator warsztatów: Anetta Chrzanowska

Warsztaty zrealizowane zostały ze środków finansowych Gminy Łęczna.

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij