Dodano: 2012-04-02 00:00:00

Wzór oświadczenia w sprawie strat w oziminach

Informujemy, że rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach spowodowane przez tegoroczną zimę mogą składać stosowne oświadczenia o wielkości szkód (formularz w załączeniu) w kancelarii Urzędu Miejskiego w Łęcznej Plac Kościuszki 5, pok. 8 w terminie do 6 kwietnia 2012 r.

W odpowiedzi na liczne pytania poszkodowanych rolników przytaczamy informacje zamieszczone na stonie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/20960,.html
http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/20970,.html

Poszkodowany rolnik powinien zgłosić swoje straty do właściwego ze względu na położenie upraw Urzędu Gminy. Zgłoszenia należy dokonać na odpowiednim druku, który ułatwi komisji szacującej straty dalszą pracę, koniecznie przed zlikwidowaniem uszkodzonej uprawy.

Urząd Gminy występuje do wojewody o powołanie komisji szacującej straty (jeżeli nie posiada już powołanej komisji). Wojewoda niezwłocznie powołuje komisję, która może przystąpić do szacowania strat. (Maksymalny termin szacowania strat wynosi 2 miesiące).

Dokumentem kończącym szacunki jest protokół komisji sporządzany w 2 egzemplarzach. Jeden z nich otrzymuje poszkodowany rolnik drugi jest przesyłany do wojewody.

Na podstawie zestawienia strat zawartych w protokołach wojewoda występuje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z wnioskiem o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej dla poszkodowanych gospodarstw.

Protokoły są również podstawą do ubiegania się o inne formy pomocy. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest wielkość strat w gospodarstwie przekraczająca 30% jego rocznej produkcji.

Wzory dokumentów niezbędne do wdrożenia procedury szacowania strat znajdują się do pobrania na stronie internetowej LUW w Lublinie pod adresem http://www.lublin.uw.gov.pl/sir/.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę określającą formy pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/12012 ujemnych skutków przezimowania. Rada Ministrów zmieniła również rozporządzenie z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co umożliwi realizację pomocy.

Program umożliwia udzielenie poszkodowanym producentom rolnym pomocy w formie:

1) kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych oraz poręczeń i gwarancji spłaty tych kredytów. Kredyty oprocentowane są dla kredytobiorcy w wysokości 0,1 % w skali roku, jeżeli producent rolny w dniu wystąpienia szkód posiadał ważną umowę ubezpieczenia obejmującą ochroną co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50 % liczby zwierząt gospodarskich albo w wysokości 3,85% w skali roku, jeśli producent rolny takiej umowy nie posiadał;

2) stosowania przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odraczania terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne i rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzanie w całości lub w części bieżących składek na indywidualny wniosek rolnika, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania;

3) odraczania, rozkładania na raty, umarzania w części lub w całości przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych należności Agencji;

4) udzielenia pomocy producentom rolnym na dokonanie ponownego obsiania powierzchni upraw. Stawka pomocy na dokonanie ponownego obsiewu 1 ha upraw rolnych została ustalona w wysokości 100 zł na 1 ha powierzchni uprawy żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych i ozimych upraw nasiennych. Będzie to pomoc de minimis udzielana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek producenta rolnego złożony wraz z jego oświadczeniem o powierzchni upraw rolnych wymagających ponownego obsiewu, potwierdzonym przez komisję powołaną przez wojewodę, do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego;

5) stosowania przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym za 2012 r.;

6) wprowadzenia możliwości stosowania pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne na indywidualny wniosek rolnika, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania.

Przewidziana w projekcie programu pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania będzie realizowana z budżetu państwa, zgodnie z przepisami prawa krajowego i wspólnotowego.
Na dokonanie ponownego obsiewu użytków rolnych łącznie wydatkowanych zostanie 140 mln zł.



DO POBRANIA


oswiadczenie.pdf

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij