Dodano: 2020-06-09 13:10:23

„Zieleń Miejska” odmieni Łęczną. Kolejna wspólna inicjatywa Bogdanki, Gminy Łęczna i Fundacji Krajobrazy

„Zieleń Miejska” odmieni Łęczną. Kolejna wspólna inicjatywa Bogdanki, Gminy Łęczna i Fundacji Krajobrazy

Zapraszamy na pierwsze spotkanie dotyczące łąk kwietnych i trawników ekstensywnych w Łęcznej.  Termin: Środa - 17 czerwca 2020, godzina 16.30 Miejsce: Sala Posiedzeń Rady Miejskiej, plac Kościuszki 22. Spotkanie odbywać się będzie z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

W Łęcznej uruchomione zostanie Miejskie Laboratorium Estetyka, skupiające mieszkańców, liderów społecznych, ekspertów i samorządowców. Pierwszym widocznym efektem ich działań w ramach modułu „Zieleń Miejska” będą efektowne łąki kwietne wzdłuż Alei Jana Pawła II. Realizowany w 2019 r. „Program Estetyka dla Miasta Łęczna” nie pozostał bez kontynuacji. Zaangażowanie mieszkańców i ich pomysły zamieszczone w raporcie końcowym stały się podstawą do opracowania kolejnego etapu działań.

Łąki kwietne są obecnie promowane i rekomendowane przez najważniejsze autorytety z zakresu zrównoważonego rozwoju, warto zatem przyjrzeć się, czym one są i jaka jest ich rola w ekosystemie. 
Zmniejszając powierzchnię koszenia i jego częstotliwość przyczyniamy się wspólnie do ochrony środowiska miasta w którym żyjemy. To działanie, które jest nam coraz bliższe. Niekoszone przestrzenie można pozostawić i stworzyć murawy ekstensywne lub zamienić na łąki kwietne, które z jednej strony są bardzo estetyczne i podnoszą jakość przestrzeni która nas otacza, a z drugiej przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. Takie działania wprowadza zainicjowany w zeszłym roku Program Estetyka realizowany w mieście Łęczna. Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Fundacja Krajobrazy w odpowiedzi na zawarte w raporcie końcowym informacje przygotowały szereg działań zmierzających do podnoszenia standardu życia mieszkańców na terenach zieleni.


- Łąki kwietne spodobały się naszym mieszkańcom, co odzwierciedlone zostało w Zielonym Budżecie, w którym jednym z wybranych do dofinansowania projektów było właśnie ukwiecenie jednego z osiedlowych skwerów. Nie ukrywam, że fakt ten ucieszył nas, bo takie proekologiczne inicjatywy wpisywały się w koncepcję współpracy z Bogdanką i Fundacją Krajobrazy w ramach „Programu Estetyka”. Realizujemy nowe działania w partnerstwie z mieszkańcami, dając im przestrzeń do współpracy, zgłaszania własnych pomysłów. Takiej kolorowej, bioróżnorodnej zmiany oczekiwaliśmy dla Łęcznej. Warto dodać, że atutem takiej łąki kwietnej, obok walorów środowiskowych, są oszczędności dla budżetu miasta–powiedział Leszek Włodarski, Burmistrz Miasta Łęczna. 

Łąki kwietne - jeden ze wskazanych przez mieszkańców Łęcznej w raporcie Programu Estetyka priorytetów -  przyczyniają się do skutecznej retencji wody, a także są siedliskiem wielu cennych i wartościowych z punktu widzenia ekosystemu miasta zwierząt, takich jak owady czy ptaki. Tworzą bogatą bazę pokarmową w łańcuchu żywieniowym. Wśród owadów korzystających z ich potencjału ważną rolę odgrywają zapylacze (pszczoły, trzmiele, motyle) które dzięki łąkom kwietnym znajdują pożywienie i skutecznie spełniają swoją rolę w środowisku. 

- Dzięki stworzeniu łąki kwietnej powstaje kolejne atrakcyjne i naturalne miejsce w przestrzeni miejskiej. Jest wiele argumentów za tym, aby takie miejsca tworzyć, warto pamiętać, że łąki kwietne mają pozytywny wpływ na lokalny mikroklimat, oddziałują w istotny sposób na ograniczenie negatywnych skutków np. cieplnych wysp występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej, sprzyjają rozwojowi owadów. Jako odpowiedzialny społecznie partner, Bogdanka chętnie realizuje takie inicjatywy – dodał Adam Partyka, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych LW Bogdanka. 

 W kontekście zmian klimatycznych, których następstwem są wysokie temperatury oraz susza, duże znaczenie ma prawidłowe zarządzanie wodą, w tym wodą deszczową. Łąki kwietne kumulują wodę, niekoszone nie powodują pylenia i kurzenia, które jest podczas suszy mocno odczuwalne, a odpowiednio wyprofilowane niecki terenów zieleni z nasadzeniami łąk wyhamowują niszczenie gleby podczas opadów nawałnicowych.
- Łąki kwietne są niezwykle ważne dla miasta. Z jednej strony poprzez piękne kwiaty podnoszą estetykę przestrzeni co wpływa na jakość życia w mięście, a z drugiej strony pełnią ważną rolę przy gospodarowaniu wodą, są miejscem często odwiedzanym przez pszczoły, a także generują wartości ekonomiczne dla samorządu, poprzez mniejszą ilość koszeń w sezonie. Fundacja Krajobrazy jest propagatorem takich inicjatyw i chętnie włącza się w realizacje związane prawidłowym tworzeniem  terenów zieleni. – mówi prezes Fundacji Krajobrazy Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu.

„Zieleń Miejska” to jedna ze składowych większego projektu Laboratorium Miejskie Programu Estetyka dla miasta Łęczna, który jest realizowany w ramach współpracy. Laboratorium „Zieleń Miejska” dotyczy tematyki łąk kwietnych i trawników ekstensywnych, czyli trawników naturalnych, rzadko koszonych. Ważnym elementem Laboratorium będą działania oparte na zaangażowaniu mieszkańców, na ich zdaniu  Na potrzeby projektu powstaną tematyczne grupy robocze w skład których wejdą mieszkańcy, samorządowcy i specjaliści. Uczestnicy będą pracować nad planowaniem przestrzeni pod tereny zakwiecone. Dodatkowo grupy będą brały czynny udział w wysiewaniu łąk kwietnych. W ramach zadania powstaną dwie łąki kwietne na terenie miasta. 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00

e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP  /y5j80b3hn1/skrytka

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia z naszej strony?Zgadzam się

Media społecznościowe

© 2018 Łęczna - serwis Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Projekt i wykonanie - freeline.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj » zamknij