Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o realizacji akcji profilaktycznej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”.
Zbliżają się WALENTYNKI - święto zakochanych obchodzone co roku 14 lutego Obyczaje związane z tym dniem to składanie sobie życzeń i wręczanie upominków.
Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało materiały do akcji profilaktycznej, która ma zachęcać młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Wykonanie takiego testu jest wyrazem troski o zdrowie - zarówno swoje własne, jak i naszego partnera. Szacuje się, że w Polsce być może nawet 70% zakażonych nie wie o swoim zakażeniu i osoby te nie są ujmowane w statystykach. Niepokojące jest również zjawisko zakażania się przez osoby bardzo młode i młode.
Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie. Walentynkowym prezentem dla kogoś bliskiego może być też podkładka pod kubek z tym samym motywem. Aktualna lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.
Pocztówki i podkładki pod kubek są do odbioru w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52 w budynku Szpitala Powiatowego w Łęcznej, II piętro.
Anonimowe, bezpłatne badanie w kierunku HIV poprzedzone rozmową z konsultantem:
- Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny w Lublinie
prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym
adres: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, ul. Biernackiego 9 Godziny przyjęć: wtorki, czwartki 16 .00 – 18.30, tel. kom. 512 619 714
- Punkt Konsultacyjno Diagnostyczny w Puławach
prowadzi stowarzyszenie MONAR Przychodnia nr 1, ul. Partyzantów 17
godziny przyjęć: wtorki, czwartki 16.00 – 18.30 tel. 81 – 533 42 72
Odpłatne badania w kierunku HIV bez poradnictwa:
- Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie;
Ul. Pielęgniarek 6, 20 -708 Lublin, Tel. 081- 533 42 72 w. 118; koszt 22 zł
Pobór krwi od 7.30 – 14.30
HIV i AIDS w Polsce- dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2013 r.
17.219 zakażonych ogółem, 2.975 zachorowań na AIDS, 1225 chorych zmarło.
Szacuje się, że osób żyjących z HIV i AIDS w Polsce może być nawet 30-35tys., z czego 23% stanowią kobiety. Rocznie w naszym kraju wykrywa się około 800 nowych zakażeń HIV.
Tak jak w większości krajów w Polsce HIV dotyka często ludzi młodych. Według danych 56% osób, które uległy zakażeniu HIV nie ukończyło 29 roku życia, w tym 8% w momencie zakażenia nie ukończyło dwudziestego roku życia. Najliczniejszą grupę (ok. 84% ) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).
Przedstawione dane epidemiologiczne wskazują na relatywnie stabilną sytuację HIV/AIDS w Polsce, jednak ze względu na szybko wzrastającą liczbę zakażeń HIV w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, istnieje ryzyko gwałtownego rozprzestrzenienia się epidemii w regionie, co może wpłynąć na sytuację w Polsce