W dniach od 27 czerwca – 3 lipca 2021 r. Fundacja Onkorejs Wybieram życie po raz szósty zorganizowała ogólnopolską akcję OnkoRejs Granicami Polski. Na trasy ruszyło ok 110 osób pokonując łącznie ponad 1,5 tysiąca kilometrów, pokazując że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie.
OnkoRejs jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7‑dniowego marszu, który w założeniu obejmuje 34 piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wychodzą grupy ok. dziesięcioosobowe, którymi opiekują się koordynatorzy - wolontariusze, którzy również są osobami onkologicznymi.
Jednym z głównych celów projektu jest próba przekonania innych, że choroba nie musi izolować i prowadzić do samotności, a wręcz przeciwnie - powinna budzić ludzką solidarność i jednoczyć ludzi. Jednocześnie celem działań jest zwrócenie uwagi wszystkich spotykanych na trasie OnkoRejsu Polek i Polaków na wagę profilaktyki i zaakcentowanie, że okresowe badania diagnostyczne i wczesne wykrycie raka dają szansę nawet na stuprocentowe wyleczenie. Chcemy pomóc im uwierzyć, że rak to nie wyrok, a także nagłośnić wagę badań profilaktycznych. W trakcie marszu organizowane są spotkania z mieszkańcami i turystami o tematyce profilaktycznej. Jest szansa, że dzięki temu wielu ludzi zbada się i uratuje swoje zdrowie i życie.
Na Trasę nr 17, która prowadziła z Ustrzyk Górnych przez Dwernik, Polanę, Łobozew Górny, Ustrzyki Dolne, Jureczkową, Kalwarię Pacławską do Przemyśla ruszyło w tym roku 11 osób: 7 cudownych kobiet, po lub w trakcie choroby nowotworowej – głównie raku piersi, wspieranych przez 4 zdrowych mężczyzn, w tym przewodnika górskiego. Poznaliśmy się dzięki mediom społecznościowym. Przez kilka miesięcy poprzedzających OnkoRejs mieliśmy kontakt wyłącznie przy pomocy komunikatorów internetowych. Od pierwszego dnia udało nam się nawiązać przyjacielską relację. Kilometry pokonywane każdego dnia, wysiłek wkładany w każdy następny krok, pokonanie następnego wzniesienia było możliwe dzięki wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu. Rekompensatą za włożony wysiłek, niedogodności, palące słońce lub ulewny deszcz były wspaniałe bieszczadzkie widoki oraz życzliwość goszczących nas osób. Wraz z każdym kilometrem utwierdzaliśmy się w przekonaniu o celowości podjętego wyzwania. Poczucie sensu i celu podejmowanego wysiłku wzmocniły spotkania profilaktyczne z mieszkańcami a także rozmowy z turystami na bieszczadzkich szlakach. W każdej rozmowie nawiązywaliśmy do idei OnkoRejsu, zachęcaliśmy do badań profilaktycznych oraz rozdawaliśmy ulotki na temat samobadania piersi. Najtrudniejsze było rozstanie. Pomimo zmęczenia, bólu nóg, niedospania, czekających długich podróży do domu, ostatnią noc spędziliśmy razem, wspominając miniony czas i snując plany na temat następnego OnkoRejsu.
Nasze spotkanie możliwe było dzięki rzeszy życzliwych osób, instytucji, firm i urzędów. Pragniemy więc gorąco podziękować:
Za pomoc w organizacji noclegów i transportu bagaży serdecznie dziękujemy:
Autor: Agnieszka Nowicka
Urząd Miejski w Łęcznej
21-010 Łęczna
Plac Kościuszki 5
Województwo lubelskie
Powiat łęczyński
tel.: 81 535 86 00
faks.: 81 752 02 42
Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
wtorek: 8:00 - 16:00
e-mail: info@um.leczna.pl
NIP 505-001-77-49
REGON 431020055
ESP /y5j80b3hn1/skrytka