O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba. Temu służyć ma Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony już od 1987 r. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Podejmowane działania antynikotynowe mają na celu uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła, trzustki, wątroby, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy…
U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców.
Światowy Dzień bez Tytoniu ma przypomnieć i wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych oraz uświadomić o negatywnych następstwach palenia tytoniu. Tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Tytoniu brzmi: "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych - fakty i wyzwania", co wiąże się z przygotowaniem państw do wprowadzenia nowych, jednolitych opakowań wyrobów tytoniowych.
Jednolite opakowania są ważnym sposobem zmniejszenia popytu na wyroby tytoniowe. Zmniejszają one atrakcyjność wyrobów tytoniowych, ograniczają stosowanie opakowań do formy reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, ograniczają mylące oznaczenia produktów i zwiększają efektywność ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania odwołują się do środków ograniczających użycia znaków graficznych, kolorów, elementów wizerunku marki czy informacji promocyjnych innych niż nazwa marki lub produktu o standardowym kolorze i pokroju czcionki.
Celem kampanii Światowego Dnia bez Tytoniu 2016 jest:
• Podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części szeroko zakrojonego, wielosektorowego podejścia do regulacji tytoniu.
• Ułatwienie planowania strategii w Państwach Członkowskich i globalizacji jednolitych opakowań przez dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji.
• Zachęcenie Państw Członkowskich do zaostrzenie środków dotyczących opakowań
i oznaczeń w reklamie, promocji i sponsoringu i stopniowego zmierzania do wprowadzania jednolitych opakowań.
• Wsparcie Państw Członkowskich i społeczeństwa obywatelskiego w walce
z ingerencjami przemysłu tytoniowego w procesy polityczne mające na celu wprowadzenie jednolitych opakowań.
Pomoc w rzuceniu palenia uzyskasz dzwoniąc na numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 – 108 – 108
Odwiedź też stronę internetową: jakrzucicpalenie.pl i dowiedz się więcej na temat uzależnienia od wyrobów tytoniowych